Geçmiş içinde Komutların Aranması
Önceki Readline Etkileşimi Sonraki
Geçmiş içinde Komutların Aranması
Readline komut geçmişinde belirtilen bir dizgeyi aramak için komutlara sahiptir (Bash'in Geçmişsel Yetenekleri bölümüne bakınız). İki arama kipi vardır: arttırımlı ve arttırımsız.
Arttırımlı arama, kullanıcı aranacak dizgeyi yazmaya başladığı anda başlar. Karakterler yazıldıkça, Readline yazılan dizge ile eşleşen bir sonraki geçmiş girdisini gösterir. Bir arttırımlı arama, istenen geçmiş girdisini bulmayı sağlayacak kadar karakterin yazılmasını gerektirir. Bir dizgeyi geçmişte geriye doğru aramayı başlatmak için C-r tuşlayın. C-s aramayı ileri yönde başlatır. Arttırımlı aramayı sonlandıracak karakterler isearch-terminators değişkeninde tutulur. Değişkene bir değer atanmamışsa, ESC ve C-J bir arttrımlı aramayı sonlandıracaktır. C-g aramayı iptal ederek özgün satıra dönülmesini sağlar. Arama sonlandırıldığında aramanın sonucu olan girdi komut satırı haline gelir.
Geçmiş listesinde diğer eşleşmeleri bulmak için aramayı hangisiyle başlattığınıza bağlı olarak C-r ya da C-s tuşlayabilirsiniz. Bu, yazdığınız arama dizgesine bağlı olarak ileri veya geri yönde eşleşen diğer geçmiş girdilerini taramanızı sağlar. Readline komutu olan herhangi bir tuşlama aramayı sonlandırır ve komutu çalıştırır. Örneğin, RET tuşu aramayı sonlandırıp satırın kabul edilmesini ve geçmiş listesindeki komutun çalıştırılmasını sağlar. Bir hareket komutu aramayı sonlandıracak, bulunan son satırı komut satırı yapacak ve satır düzenlemesini başlatacaktır.
Readline son arttırımlı arama dizgesini hatırlar. Peşpeşe iki C-r girerseniz, hatırdaki arama dizgelerinden biri kullanılır.
Arttırımsız arama, eşleşen geçmiş satırını aramaya başlamadan önce arama dizgesinin tamamını okur. Arama dizgesi kullanıcı tarafından yazılmış ya da o anki satırın içindeki bir parça olabilir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Readline Argümanları Başlangıç Readline İlklendirme Dosyası
Bir Linux Kitaplığı Sayfası