MX Linux

İşletim Sistemi Ailesi Unix Benzeri
Çalışma Durumu Aktif
Kaynak Modeli Açık Kaynak
İlk Sürüm 24 Mart 2014
En Son Yayın 18.3 / 26 Mayıs 2019
Uygun Çok Dilli
Güncelleme Yöntemi LTS
Paket Yöneticisi APT
Platformlar amd64, i686
Çekirdek Tipi Monolitik (Linux)
Varsayılan Kullanıcı Arayüzü Xfce
Lisans Linux Foundation Sublicense No. 20140605-0483
Resmî İnternet Sitesi https://mxlinux.org/

MX Linux; Debian stable tabanlı ve çekirdek antiX bileşenlerini kullanan, MX topluluğu tarafından oluşturulan veya paketlenen ilave yazılımı kullanan, orta ağırlık bir Linux işletim sistemidir. Bu dağıtımların her birinden en iyi araçları ve yetenekleri kullanmayı amaçlayan antiX ve eski MEPIS toplulukları arasında iş birliğine dayalı bir girişim olarak geliştirilmiştir. Topluluğun belirttiği hedef “şık ve verimli bir masaüstünü basit yapılandırma, yüksek stabilite, sağlam performans ve orta boy ayak izi ile birleştirmektir”. MX Linux; Xfce masaüstü ortamını kullanırken KDE ve diğer ortamlar eklenebilir veya “yan ürün” ISO görüntüleri olarak kullanılabilir.

Tarihçe

MX Linux, Aralık 2013’te MEPIS topluluğunun üyeleri arasında gelecekteki seçenekler hakkında bir tartışma başlattı. AntiX’ten gelen geliştiriciler daha sonra ISO yapı sistemini ve Live-USB/DVD teknolojisini getirerek onlara katıldı. DistroWatch’da listelenmek için MX Linux başlangıçta bir antiX sürümü olarak sunuldu. 2 Kasım 2016’daki ilk MX-16 Public Beta sürümünün yayımlanmasıyla ayrı bir dağıtm olarak kendi DistroWatch sayfasını aldı.

MX-14 serisi Debian Stable “Wheezy”e dayanıyordu ve ilk önce Xfce 4.10 ve ardından 14.4 sürümü, Xfce 4.12 ile kullanıldı. MX-14 srümleri, içerebilecek uygulamaları sınırlayan bir kısıtlama olan bir CD’ye sığacak şekilde tasarlanmıştır. Bu seri; kullanıcının sık sık karmaşık ve anlaşılmaz olan çeşitli ortak görevlerde yardımcı olması için tasarlanmış kullanışlı bir yardımcı program topluluğu olan MX Tools’un aşamalı olarak geliştiğini gördü.

MX-14 serisi Debian Stable “Wheezy”e dayanıyordu ve ilk önce Xfce 4.10 ve ardından 14.4 sürümü, Xfce 4.12 ile kullanıldı. MX-14 sürümleri, içerebilecek uygulamaları sınırlayan bir kısıtlama olan bir CD’ye sığacak şekilde tasarlanmıştır. Bu seri; kullanıcının sık sık karmaşık ve anlaşılmaz olan çeşitli ortak görevlerde yardımcı olması için tasarlanmış kullanışlı bir yardımcı program topluluğu olan MX Tools’un aşamalı olarak geliştiğini gördü.

MX-16, hâlâ Debian Stable “Jessie”yi taban alıyordu ancak birçok uygulama desteklenip başka kaynaklardan da eklendi. Ayrıca MX Tools’ta ekler ve iyileştirmeler, gelişmiş antiX gelişmelerinin ithalatı, genişletilmiş destek ve tamamen yeni bir simge / tema / duvar kâğıdı kombinasyonu da vardı.

MX-16.1; MX-16’dan bu yana tüm hata düzeltmelerini ve iyileştirmelerini topladı ve yeni bir kingfisher teması ekledi, MX Tools’u yükseltti ve kolaylaştırdı, dokümantasyon revize edildi ve yeni çeviriler düzenledi.

MX-17; tabanını Debian 9 (Stretch) olarak değiştirdi ve yükseltilmiş resimler, yeni MX Tools, antiX ile gelişmiş Live çalıştırma ve MX Blog‘da ayrıntılı olarak açıklanan birçok değişiklik getirdi.

MX-18; MX Tools’un geliştirilmesine devam ediyor, çok yeni bir çekirdeği tanıtıyor, tüm disk şifrelemesini sağlıyor ve MX Boot seçenekleriyle grub temaları ve açılış fonksiyonelliği ekliyor. Yeni sanat eserleri ve gelişmiş yerelleştirme dâhil edilmiştir. MX Blog’daki ayrıntılar.

Yayınlar

Özellikler

MX Linux; Linux çekirdeği ve çekirdek AntiX programlarını değiştirmek için GUI tabanlı bir yöntem olan UEFI bilgisayarları kullanan bir yükleyici gibi temel araçlara sahiptir. Ancak MX, MX Tools adında bir dizi kullanıcı odaklı araç göndererek diğer dağıtımlardan öne çıkıyor. Bu Tools’un birçoğu MX için özel olarak geliştirildi, bazıları mevcut antiX uygulamalarından ya da mevcut antiX uygulamalarından alındı; bir çift dış kaynaklardan izin alınarak ithal edildi.

Örneğin; en ilginç olanlardan biri, canlı bir yüklemeyi tek bir .ISO dosyasına yeniden yerleştirmek için kullanılan bir GUI aracı olan MX-snapshot‘tur. Bu; hızlı ve kolay bir şekilde “klonlanmış” görüntü tüm ayarları koruyarak diskten veya USB flaş sürücüsünden önyüklenebilir. Bu yolla herhangi bir yönetim çabası gerektirmeyen yeni bir sabit diske veya USB flaş sürücüsüne kolayca yerleştirilebilir veya dağıtılabilir çünkü bağlama montajlarını kullanan dosya sistemini kopyalamanın gelişmiş bir yöntemi (antiX-linux tarafından geliştirilmiştir) “heavy lifting” işlemini gerçekleştirir. Anlık görüntü ayrıca kurulumun esasen eksiksiz ve rahat bir yedeğini oluşturur.

Ayrıca Bakınız

References