Not; Arşiv sürekli güncellenecektir. Son güncelleme tarihi başlıkta yazmakta. Sunucunun davet linkleri en altta mevcuttur.

🗽 Özgür Yazılım Nedir ?

Özgür yazılım kaynak kodu okunabilen, değiştirilebilen ve topluluk tarafından geliştirilebilen yazılımlara denir.

📚 Kaynaklar

📚 Genel

📚 İşletim Sistemleri

📚 Programlama

📖 Döküman

📜 Makaleler

⭐ Üyelerimizin yaptıkları

🤖 Android

📦 GNU/Linux Dağıtımları

GNU/Linux kısaca Linux çekirdeğini kullanan saf hali ile tamamen özgür ve açık kaynaklı işletim sistemidir. Çekirdeği merkez alıp, bilgisayar veya sunucular için sunanlara “dağıtım” adı veriyoruz. Ayrıca kendi dağıtımınızı yapabilir ve mevcut dağıtımları değiştirebilirsiniz.

📦 Ubuntu

Ubuntu “Debian” tabanlı Cannonical tarafından geliştirilmekte olan özgür bir linux dağıtımıdır. Kurulumu grafik arayüzlü linux’a giriş yapmak isteyen kişiler için idealdir. LTS sürümünü yüklemenizi öneririm çünkü normale göre stabildir. Belleğinize yazdırıp yüklemeden usb üzerinde deneyebilirsiniz. Windows’tan daha basit bir kurulumu var hiç boot yapmamış kişiler korkmadan yükleyebilir. Kurulumda isterseniz normal veya minimal olarak sadece tarayıcı ve gerekli bazı programları yükleyebilirsiniz. 3.Parti yazılım yüklemeyi etkinleştirmenizi öneririm, istediğiniz programları yüklemek isteyince sorun çıkabilir. Topluluğu diğer distrolara göre daha büyük olduğundan karşılaşacağınız problemlerin çözümünü daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Ubuntu standart olarak GNOME masaüstü ortamı ile gelir. Dilerseniz bunu terminal üzerinden değiştirebilirsiniz. “Ubuntu flavors” ile diğer masaüstü ortamları entegre edilmiş Ubuntu tabanlı distrolarıda kullanabilirsiniz.

Ubuntu, kendi mağazası ve snapd paket yükleyicisi kurulu olarak gelir. Ayrıca flatpak appimage kurup çoğu programı sisteminize kurabilirsiniz. Wine programı ile Windows programlarını yükleyip çalıştırabilirsiniz.

Not: Bazı programlarda sorunlar çıkabilir, özelliklerini kullanamayabilirsiniz,bu yüzden winetricks kurup gerekli Windows font ve dll’lerini kurmanız gerekebilir. - Temel: Debian - Paket yöneticisi: DPKG - Güncelleme yöntemi: APT-Ubuntu Software - İlk Sürüm Tarihi 20 Ekim 2004 - Ana Sayfa

📦 Pop!_OS Pop!_OS, bilgisayarlarını keşfetmek ve oluşturmak için bir araç olarak kullanan STEM ve yaratıcı profesyoneller için bir işletim sistemidir. Güvenli, güvenilir açık kaynaklı yazılımda potansiyelinizi açığa çıkarır.

Laptoplarda özel power management ve benzeri toollar sağlaması ve offline kurulum yapması ayrı güzellik .

Hızlı ve güçlü bir distrodur. Tüm paketleri siz derlediğiniz için açık kaynak koduna sahip olduğunuz tüm uygulamaları kullanabilirsiniz.

📦 Arch Linux

Geniş bir paket deposuna sahiptir. (“AUR (Arch User Repository)”)

👹 BSD

BSD “Berkeley Software Distribution” ’ın kısaltılmışıdır. Bu isim California Üniversitesi, Berkeley’in kaynak kodu dağıtımı olan AT&T’nin UNIX’i için bir eklentiler zinciridir. Bir çok açık kaynak kodlu işletim sistemi projesi, “4.4BSD-Lite” olarak bilinen kaynak kodu dağıtımını temel kabul eder. Ek olarak bunlar, özellikle GNU projesi olmak üzere diğer bir çok açık kod projesini de kapsar. BSD ’in içeriği:

Birçok BSD türevinde kullanılan “X Window” sistemi ayrı bir proje olan XFree86 projesinde devam ettirilmektedir. Aynı zamanda Linux bu sistemi kullanmaktadır. BSD, KDE ya da GNOME gibi bir “görsel masaüstü” ile ön tanımlı olarak gelmez. Fakat istenirse bunlar da kullanılabilir. BSD genel olarak daha çok gelişmiş kullanıcılara yönelik bir işletim sistemidir. Kullanıcı sayısı az olduğundan linux işletim sistemleri kadar problemlerin çözümünü kolay bulamayabilirsiniz fakat konu güvenlik ise BSD nerdeyse hepsinin üstündedir.

👹 Ghost BSD

Ghost BSD son kullanıcıya hitap eden bir BSD işetim sistemidir. Live USB üzerinde yüklemeden deneyebilirsiniz. “Installer” (hazır kurucu) ile kolay bir şekilde kurulum yapabilirsiniz.

🖊 Ofis

🖊 Libre Office

Libre Office gerekli tüm ofis işlerinizi yapabileceğiniz ve eklentiler ile değiştirebileceğiniz bir özgür ofis programı. Arayüz olarak sade ve PowerPoint, Microsoft Word, Excel gibi programlardaki tüm özellikler mevcut.

🖊 Only Office

Only Office özgür ofis programı kullanımı epey pratik ve ihtiyacınız olan her şey mevcuttur. Siteden “OnlyOffice Personal” kısmına tıklayıp masaüstü sürümünü indirebilirsiniz.

🖊 Collabora Office

Collabora Office, “Libre Office” temelli mobil cihazlar için ofis yazılımı.

📷 Fotoğraf ve Video Düzenleme

📷 GIMP

GNU Image Manipulation Program” özgür görüntü, resim düzenleme programıdır. Eklentiler ile değiştirebilir farklı programlara bile benzetebilirsiniz.

📷 Kdenlive

Kdenlive video düzenleme programı ile dilediğiniz gibi video düzenleyebilirsiniz. Türkçe dil desteği mevcuttur.

📷OpenShot Video Editor

" OpenShot" Windows, macOS, Linux ve Chrome OS için ücretsiz ve açık kaynaklı bir video düzenleyicidir. Proje, kararlı, ücretsiz ve kullanımı kolay bir video düzenleyici sağlamak amacıyla Ağustos 2008’de Jonathan Thomas tarafından başlatıldı.

Program, 2.1.0 sürümünden (2016’da yayımlandı) beri Windows, macOS ve Linux’u desteklemektedir. OpenShot, 2.6.0 sürümünde (2021’de yayınlandı) Chrome OS için destek ekledi. 2020’de başlayan resmi olmayan bir portable sürüm var.

📷 Inkscape

Inkscape çizim programı logo ve vektörel resim çalışmalarında tercih edebilirsiniz.

📷 Krita

Krita resim düzenleme programı. Çiziminizi kolaylaştıracak araçlar ile harika çizimler, animasyonlar yapabilirsiniz.

📷 LibreSprite

LibreSprite pixel art çizim programı. “Aseprite”’in özgür ve açık kaynak versiyonudur.

📷 Pixelorama

Pixelorama “Godot” motoru ile yazılan modern arayüze sahip bir pixel art çizim programı. Pixel art çizmeyi epey hızlı ve zevkli hale getiriyor.

📷 OBS Studio

OBS Studio video ve ses kaydı alma yazılımıdır. Ekranın belli bir kısmını yada tamamını kayıt edebilirsiniz. Gürültü ve video filtreleri de mevcut.

📷 Simple Screen Recorder

Simple Screen Recorder”, Linux için “OBS Studio” alternatifi video ve ses kaydı alma yazılımıdır. Düşük sistemlerde rakibine göre ortalama 10-15 FPS arası fazla aldığımızı gördük. Ayrıca arayüzü daha basit. Depolarda mevcuttur, terminalden indirmek isterseniz paket ismi “simplescreenrecorder”.

📷LMMS

LMMS, kullanıcıların melodiler, vuruşlar ve FL Studio gibi diğer müzik türlerini üretmesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir müzik oluşturma aracıdır. LMMS aracı MIDI sıralamayı, örneklemeyi destekler, müzik donanımı desteğine sahiptir ve Linux’a geçiş yapan FL Studio kullanıcıları için ücretsiz mükemmel bir alternatiftir.

Önemli özellikler

-LMMS, FL Studio’ya çok benzer bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve kolay beat-maker ve çalışmak için çok sayıda sanal enstrüman gibi aynı özelliklerin çoğunu destekler. - LMMS, MIDI klavyeler de dahil olmak üzere donanım için mükemmel desteğe sahiptir. - LMMS, 32 bit VST köprüsü de dahil olmak üzere VST araçları için yerleşik destekle birlikte gelir.** - LMMS, Nintendo Gameboy, NES, Commodore 64 ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 16 yerleşik sentezleyici içerir.-

Ana Sayfa

🎞 Oynatıcı

🎞Tauon Music Box

Tauon Music Box minimalist bir müzik oynatıcıdır.Müziklerinizin olduğu dosyayı sürükle bırak yaparak kolayca ekleyebilirsiniz. Menü kısmından playlist görünümü ve tema ayarlanabilir.Windows için “Installation” veya “Releases” kısmından son sürümü indirebilirsiniz.Linux’ta ise Flathub üzerinden yükleyebilirsiniz ayrıca AUR üzerinde mevcuttur. (Platform:Linux-Windows) - GitHub Sayfası

🎞 Nuclear

“Nuclear müzik aktarıcısı”, İnternet üzerindeki müzikleri tek bir arayüze getiren bir program. Spotify’a benziyor diyebiliriz. Playlist oluşturma gibi özelliklerde mevcut. Ayrıca eklenti desteği mevcut.

🎞 Lollypop

Lollypop, linux için müzik oynatıcısı. Tasarımı modern bir oynatıcı, playlistlerinizi oluşturabilirsiniz ayrıca otomatik şekilde tür bulup playlist oluşturma özelliği var. Karanlık temasıda mevcut

🎞 Foobar2000

Foobar2000, arayüzünü istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz minimalist müzik oynatıcısı. (“FLAC” desteği var.)

🎞 Electron Player

Electron Player, YouTube, Netflix, Twitch, Floatplane servislerine bağlanan bir video oynatıcısıdır. Yazdığım sitelerde web browser üzerinde sorun yaşayanlar için güzel bir alternatif.

🎞 Shortwave

Shortwave özgür radyo uygulaması, bir sürü yerli ve yabancı radyoya erişebilir isterseniz kendinizde ekleyebilirsiniz. Şuanda çalınan müziklerin isimleri ve önceki çalınanlar yazıyor. İstasyonun alt kısmından üç nokta simgesine tıklayıp kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Karanlık mod ve mini retro arayüz mevcut.

🎞 Strawberry

Strawberry özgür ve açık kaynak kodlu müzik oynatıcısı.

💬 Mesajlaşma

💬 Matrix

Matrix, ana sunucusu olmayan “dağıtık teknoloji” bir Discord alternatifidir. Discord gibi merkezi sunucusu olan sistemler sunucuda problem yaşandığında düzelmediği müddetçe tüm kullanıcılar sunucuya giremez. Afet gibi durumlarda yada güvenlik durumlarında kullanıcılar iletişim problemi yaşar. Matrix’te bu olay hiç bir zaman yaşanmaz. Ayrıca gizlilik konusunda çok daha iyi bir sistemdir. Herkes birbirinin sunucusuna bağlanır.

“Matrix” ağın ismidir farklı “Arayüz programları” ile girilebilir. Element kullanmanızı öneririm, isterseniz başka programlarda kullanabilirsiniz.

💬 Session

Session Tor ağı üzerinden mesajlaşmanızı sağlayan gizlilik odaklı bir mesajlaşma programıdır. Kayıt olmadan mesajlaşabilirsiniz sadece size verilen “id” numarasını mesajlaşmak istediğiniz kişi ile paylaşmanız yeterli olacaktır.

💬 Franz

Franz bir çok platforma tek yerden ulaşmanızı sağlayan açık kaynaklı bir programdır.

💬 Ferdi

Ferdi bir “Franz” forkudur.

💬 Jitsi

Jitsi görüntülü konuşma yapabileceğiniz “Zoom” alternatifi özgür bir yazılım.

🕵 Gizlilik ve Anonimlik

🌎 Web

🌎 LibreWolf

LibreWolf gizlilik ayarları hazır olarak gelen ve Google takibinden arınmış, “Firefox” tabanlı bir web tarayıcısıdır.

🌎 Qute Browser

Qute Browser her şeyi kısayollar ile yapabilmemizi sağlayan bir web tarayıcısı. Ayrıca kısa yolları istediğimiz gibi ayarlayıp özelleştirebiliyoruz. Tek eksiği eklenti konusunda pek iyi olmaması.

🌎 Green Tunnel

Green Tunnel ağınızdaki engellemeleri baypas etmenizi sağlayan bir araç kullanımı oldukça basit sadece bağlan butonuna tıklıyorsunuz.

Not: IPnizi gizlemiyor sadece sunucuya engellemeler olmadan bağlanmanızı sağlıyor.

🌎 IceRaven

IceRaven android için gizlilik ayarları hazır halde gelen telemetrilerin kapalı olduğu bir web tarayıcısı.

🌎 Bromite

Bromite içinde “AdBlock”, “User Agent Switcher” gibi eklentiler sahip.

🧩 Eklentiler

🧩 uBlock Origin

Eklentiler arasındaki en güçlü reklam engelleyicidir. Dilerseniz ayar yapmadan kullanabilir yada gelişmiş ayarlardan sadece istemediğiniz yerleri engelleyebilirsiniz. Ayrıca sizi web sitelerinden bulaşan zararlı yazılımlara karşı korur.

🧩 HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere, site bağlantılarının hepsini “HTTPS” (şifreli bağlantı) olarak açmanıza yarayan eklenti. “HTTP” (şifrelenmemiş) sayfalara girdiğiniz zaman kamuya açık Wi-Fi noktalarında bağlantınız şifrelenmediği için ağa erişebilen kişiler tarafından izlenme riskiniz hatta telefonunuza erişebilme riski bulunur. Bu eklenti ile güvenli bağlantı kurabilirsiniz.

🧩 Dark Reader

Web sayfalarını otomatik olarak karanlık mod ile başlatan, karanlık mod olmasa bile beyaz olan arka planı değiştiren bir eklenti.

🧩 Pop-Up Blocker

Pop-Up Blocker tarayıcınızda kendi kendine açılıp kapanan sayfalar yada açılan pencerelerden rahatsız oluyorsanız kesinlikle önerdiğim bir eklenti, her ikisinide engelliyor. Bazı işlem yapmak istediğiniz sitelerde pencere ya da sayfa açarken eklenti size izin verip vermediğinizi soracaktır, “Allow” diyerek sayfaya bir seferlik izin verebilir, “Deny” Diyerek engelleyebilir ya da “Trust” diyerek o sitede eklenti izni gerekmeden işlem yapabilirsiniz.

🧩 Snowflake

Snowflake eklentisi ile Tor ağına katkı sağlayabilirsiniz. Trafik kullanımı size ait gözükmediğinden gizlilik konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

🧩 FastForward

FastForward Link kısaltıcılarını otomatik olarak atlamanızı ve sizi asıl siteye direkt olarak yönlendirmenizi sağlayan açık kaynak kodlu -piyasadaki en iyi- link bypass eklentisi.

🧩 YouTube Tools Theater

YouTube Tools Theater YouTube için tiyatro modu. Bu eklenti sayesinde canlı yayınları izlerken hem chati hem de yayını tam ekran olarak görebilirsiniz.

🧩 Enhancer For YouTube

Enhancer For YouTube ile Youtube’u istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Reklam engelleme, sesi daha çok arttırma ve daha birçok özellik kullanılabilir.

🧩 Simple Translate

Simple Translate Google translate ve “DeepL” api’sini destekleyen sade bir çeviri eklentisi. Ayarlara girip hedef dili Türkçe olarak ayarlarsanız yazdıklarınızı otomatik olarak Türkçe’ye çevirecektir.

🧩 World Wide Radio

World Wide Radio dünya çapında radyolara bağlanabileceğiniz, ekolayzer ayarı bulunan bir radyo eklentisi.

🧩 Return Youtube Dislikes

Youtube beğenmeme butonunu geri getirin. Bu eklenti ile görünmeyen beğenmeme sayısını görebilirsiniz.

🧩 AnonAddy

AnonAddy, açık kaynak kodlu bir e-posta yönlendirme eklentisidir. Size verdiği e-posta adresine atılan her e-posta sizin e-postanıza gider. Bu sayede veri sızıntıları ile hesaplarınıza erişilmesi daha zor hâle gelir. Ek olarak, Yönlendirici ile yanıt da verebilirsiniz. Ücretsiz şekilde, sınırlı özelliklerle, kullanılabilir.

🎮 Oyun

0.AD özgür ve açık kaynak kodlu “Age of Empires 2” benzeri strateji oyunu. Çok oyunculu olarak arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. (Türkçe dil desteği mevcut).

🎮 Osu!

Osu!,Dean Herbert tarafından 2007 yılında çıkarılmış açık kaynak kodlu bir ritim oyunudur ve günümüze kadar güncellenmeye devam etmiştir.Fare ile haraket eden ritim baloncuklarına tıklayıp takip ederek oynanır.Kendi oyun bölümlerinizide oluşturabilirsiniz.

🎮 Supertux Kart

Supertux Kart, tek kişi ve çok oyunculu oynayabileceğiniz bir yarış oyunu. İçinde farklı oyun modları mevcut futbol bayrak kapmaca gibi. Oyunda karakter olarak krita, GIMP gibi yazılımların maskotları kullanılmış. Kart yarışı oyunlarını seviyorsanız beğeniceğinize eminim. Türkçe dil desteği mevcut.

🎮 Rare

“Epic Games” için hafif açık kaynak istemcisi.

🎮 Heroic Games

“Epic Games” için kapsamlı açık kaynak istemcisi.

🎮 Loot

Loot yüklediğiniz oyun modlarını doğru sıraya sizin için dizen ve bir çok hatanın önüne geçmenizi sağlayan açık kaynaklı bir yazılımdır. Modları yükledikten sonra buradan oyunu seçip, yukaridaki panelden “Sort Plugins” demeniz yeterlidir.

🔬 Oyun Motoru

🔬 FLAX Engine

Unreal Engineye genel arayüz ve sahne yapısı olarak benzeyen, “Visual Scripting” ile kullanılabilen C# Tarafı “Unity” kullananların ısınabileceği, “Rigidbody” gibi birçok özellik barındıran, “Volimetrik Işıklandırma” ve “Sinematik Post Prosessing” yapılabilen indirmesi ~100mb civarı olan, C++ (C Plus Plus) ve C# ile kullanılabilen açık kaynak oyun motoru.

🔬 Godot Engine

Godot, ana dili yine kendisine ait olan “GDScript” olan özgür oyun motoru. Ayrıca C++, C# ve topluluk tarafından Rust, Python gibi dilleri destekliyor. İçinde bir çok demo bulunuyor. İndirip demoların kodlarını inceleyebilir ve kullanabilirsiniz

🧰 Diğer

🧰 SearX

Google alternatifi açık kaynak kodlu kendi sunucunuza kurabileceğiniz gizlilik dostu arama motoru.Tor üzerinden veya vpn ile bağlandığınızda captcha gibi şeylerle sizi uğraştırmaz. - Ana Sayfa - Sunucu Listesi - Sunucuya Nasıl Kurulur ?

🧰 PeerTube

PeerTube özgür bir youtube alternatifi. “Matrix” gibi dağınık (Ana sunucu bulunmayan) yapıda olduğundan, youtubeda ki gibi kullanıcılar hoşlanmayacağı şeylere zorlanmıyor. Reklam yok sunucular bağışlar ile yürüyor

🧰 Darvin

Darvin açık kaynak kodlu minimal bir link kısaltıcısı

🧰 Nitter

Nitter Açık kaynak kodlu Twitter görüntüleyicisidir.Twitter profillerine hesaba giriş yapma zorlaması olmadan bakabilirsiniz. - GitHub Sayfası - Nitter Sunucuları Listesi

💎Özgür Yazılım Davet Linki