Haber grupları ve eposta listeleri
Önceki Yardım Bulmak Sonraki
Haber grupları ve eposta listeleri
Bu kılavuz size Linux hakkında her şeyi öğretemez. Bunun için yeterli yerimiz yok. Aynı konular üzerinde başka bilgilere ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır. Ve bu LDP'deki herhangi bir kılavuzda açıklanmamış olabilir.
Linux'un hoş taraflarından biriside, kendini bu işe adamış pek çok forumun bulunmasıdır. Yeni başlayanlar için SSS'lardan çekirdek gelişimine kadar Linux'un her yönünü kapsayan forumlar mevcuttur. Bunlardan faydalanmak için yapmanız gereken birkaç şey vardır.
Doğru forumun bulunması
İlk önce uygun bir forum bulmalısınız. Pek çok haber grubu ve posta listeleri vardır, sizin sorularınıza en uygun olan birini bulmayı ve kullanmayı deneyin. Örneğin: Linux çekirdek gelişimine adanmış bir forumda sendmail hakkında soru sormak pek mantıklı değildir. En iyi ihtimalle birkaç cevap alırsınız ve insanlar sizin aptal olduğunuzu düşünür veya daha kötüsü aşağılayıcı pek çok cevap alabilirsiniz. Çabuk bir araştırma sonucu comp.mail.sendmail adında, sendmail ile ilgili soru sormaya uygun bir yer bulabilirsiniz. Haber istemcinizin size uygun haber gruplarını içeren bir listesi olabilir veya tüm haber gruplarının tam bir listesini şu adresten bulabilirsiniz[132]: http://groups.google.com/groups?group=*
Postalamadan önce
Şimdi uygun bir forum buldunuz ve sorunuzu yollamaya hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Durun. Henüz hazır değilsiniz. Kendi kendinize sorunun cevabını bulmaya çalıştınız mı? Pek çok NASIL ve SSS belgesi mevcuttur; bunlardan birisi sizin sorununuzu içeriyorsa önce bu belgeyi okuyun. Sorunuzun cevabını içermese bile, sorununuzu daha doğru ve etkin bir şekilde aktarmak için gereken bilgiyi size kazandırabilirler. Ayrıca haber gruplarının ve posta listelerinin arşivleri vardır ve muhtemelen sizin sorunuz daha önce sorulmuş ve cevaplanmış olabilir. http://www.google.com ve benzeri arama motorları sorunuzu göndermeden önce bakabileceğiniz diğer yerlerdir.
Posta iletisinin yazılması
Tamam, doğru forumu buldunuz, ilgili SSS ve NASIL belgelerini okudunuz, web'i taradınız ama sorunuzun cevabını halen bulamadınız. Şimdi postanızı yazmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdakine benzer bir şeyler söyleyerek, konu hakkında daha önceden bazı belgeleri okuduğunuzu açıklığa kavuşturmak iyi bir şey olacaktır: "WinModem HOWTO ve PPP FQA belgelerini okudum, ama hiç biri benim aradığım şeyi ihtiva etmiyor. 'WinModem Linux PPP ayarı' ile ilgili Google'da hiçbir şey bulamadım." Bu cümle, kaşıkla beslenmeye ihtiyaç duyan tembel bir gerzek yerine sizi biraz çaba sarf etmiş biri olarak gösterecektir. İlk şey, şayet cevabı bilen birisi varsa size bir cevap geleceğidir, sonraki ise; derin bir sessizlik ile karşılaşmak gibidir.
Açık seçik, imlâ ve yazım kurallarına dikkat ederek yazın. Bu çok önemlidir. Bu sizin düşünceli ve titiz birisi olduğunuz izlenimini verir. Aptal gibi görünmektense eğitimli ve akıllı birisi gibi görünmeyi deneyin. Söz veriyorum işinize yarayacaktır.
BENİM YAPTIĞIM GİBİ büyük harfler kullanmayın. Bu bağırdığınız ve kaba biri olduğunuz anlamına gelecektir.
Problemin ayrıntılarını ve bu problemi gidermek için neler yaptığınızı açıkça gösterin. "Linux çalışmayı durdurdu, ne yapmalıyım?" gibi bir soru hiçbir işe yaramaz. Nerede çalışma durdu? Ne şekilde çalışmayı durdurdu? Mümkün olduğunca kusursuz olmalısınız. Bunun yanında sınırlar da vardır. Konuyla alakasız bilgiler göndermeyin. Şayet posta alıcınız ile ilgili bir probleminiz varsa, bunun çekirdeğinizin açılış kayıtlarının (dmesg) aptallığı ile bir ilgisi olma ihtimali yoktur.
Asla özel eposta göndererek soru sormayın. Bu listelerdeki ana nokta, herkesin birbirinden bir şeyler öğrenmesidir. Özel soru iletileri, haber grupları veya posta listelerinin değerini ortadan kaldırır.
Epostanın biçimi
HTML biçeminde postalamayın. Pek çok Linux kullanıcısı, HTML iletileri rahatça okuyamayacakları posta alıcılarına sahiptirler Biraz çaba ile okuyabileceklerken, onlar bunu yapmazlar. Şayet HTML ileti yollarsanız genellikle okunmadan silinir. Düz yazı iletiler gönderin, bu yolla daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.[133]
Takip edin
Probleminiz çözüldükten sonra, problemin ne olduğunu ve nasıl çözdüğünüzü içeren kısa bir mesaj yollayın. Bu hem, gelecekte aynı problemle karşılaşacak birisine yardımcı olacaktır, hem de insanlar bu sorunla ilgili tartışmanın bittiğini anlayacaklardır. Haber grubu veya posta listesi arşivine baktıkları zaman sizin de bu problemle karşılaştığınızı, sorunuzu ve sorunun çözümünü göreceklerdir.
Daha fazla bilgi
Bu bölümdeki kısa kılavuz, Eric S. Raymond tarafından yazılmış daha ayrıntılı ve mükemmel bir kılavuz olan How To Ask Questions The Smart Way'in kısa bir özetidir. Herhangi bir şey postalamadan önce bu kılavuzu okumanız tavsiye edilir. Cevabını aradığınız sorunuz için cevap bulma olasılığınızı yükseltecek formüller içermektedir.


[132] Ç.N.: Türkçe yardımlaşabileceğiniz eposta listelerine nasıl erişebileceğinizi http://www.linux.org.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
[133] Ç.N.: İletilerinizdeki Türkçe karakterler bazı liste sunucuları tarafından bazı kurallara uymazsanız bozulabilmektedir. Bu kurallara uyarsanız iletilerinizde Türkçe karakterleri herkesin doğru okuyacağını şahsen garanti ederim.
  • Asla HTML biçemli ileti göndermeyin.
  • Eposta istemcinizin gönderdiği postaların karakter kodlaması eğer ayarlanabiliyorsa, karakter kodlamasını "ISO-8859-9" ya da "UTF-8" seçin.
  • Eposta istemcinizin gönderdiği postaların karakter dönüşüm kuralı ayarlanabiliyorsa, "Quoted Printable" ve "base64" kullanmayın. Sadece "8bit"'e izin verin.
Bu özellikleri doğru bir şekilde yapılandırılabilen eposta istemcilerinden benim bildiklerim, Mozilla ve KDE ile gelen KMail.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yardım Bulmak Başlangıç IRC
Bir Linux Kitaplığı Sayfası