fsck ile dosya sistemi bütünlüğünün sınanması
Önceki Dosya Sistemleri Sonraki
fsck ile dosya sistemi bütünlüğünün sınanması
Dosya sistemleri zaman zaman hata vermeye eğilimli olan karmaşık yapıdaki yaratıklardır. Bir dosya sisteminin doğruluğu ve geçerliliği fsck komutu ile sınanır. Bulduğu küçük hataları onarmak ve onaramadığı daha önemli hatalar için kullanıcıyı uyarmak üzere programlanabilirler. Şans eseri dosya sistemlerinin kodlarını onarma işleminde oldukça etkilidirler. Bununla birlikte çok nadir olarak kullanıcı, donanım veya elektrik kesintilerinden kaynaklanan hatalar meydana gelir.
Pek çok sistemde fsck komutu açılışta çalışmak üzere ayarlanır. Ve bu sayede dosya sisteminde meydana gelmiş olan hataların sistem kullanıma başlanmadan önce düzeltilmesi umulur. Bozulmuş dosya sistemleri işleri yanlış yönlendirirler: veri sistemleri karıştıysa, dosya sistemi büyük olasılıkla onları daha fazla karıştıracaktır. Bununla birlikte büyük dosya sistemlerinde fsck komutunun çalışması biraz vakit alabilir ama sistem düzgün kapatılmış ise dosya sisteminde hata meydana gelme olasılığı hemen hemen hiç yoktur. Böyle durumlarda sınamanın yapılmasını önlemek için bazı hileler vardır. Birincisi: şayet /etc/fastboot dosyası varsa sınama işlemi yapılmaz. İkincisi ise: superbloklar içinde sistemin bir önceki kapanışta düzgün kapatılıp kapatılmadığını belirten işaretlerdir. Şayet sistem düzgün bir şekilde ayrılmışsa e2fsck (ext2 dosya sistemi için fsck programı) komutu işleme girmez. /etc/fastboot hilesi sizin açılış esnasında kullandığınız betiklere göre çalışır ama ext2 hilesi e2fsck kullandığınız sürece işe yarar. e2fsck'den kurtulmak için açık bir şekilde seçenekler belirtilmiş olmalıdır. Ayrıntılar için e2fsck kılavuz sayfasına bakınız.
Otomatik sınama sadece açılış esnasında otomatik bağlanan dosya sistemleri için geçerlidir. Disket ve benzeri aygıtlar için fsck komutunu kendiniz kullanmalısınız.
Şayet fsck tamir edemeyeceği problemler ile karşılaşırsa; iyi yedekleme, dosya sistemlerinin kullanımı ve bozulmuş dosya sistemlerinin türleri hakkında ayrıntılı ve derin bilgiye sahip olmanız gerekecektir. Daha sonrası kolaydır, genellikle de sıkıcı. Kendi kendinize yetemeyeceğiniz durumda bir arkadaşınızdan, posta listelerinden, haber gruplarından veya bunlara benzer bir yerlerden yardım alınabilir. Size daha fazlasını anlatmak isterdim fakat bu konuda ki eğitimimim ve deneyimlerim eksikliği buna engel olmaktadır. Theodore Ts'o'nun debugfs[123] programı bu konuda yardımcı olabilir.
fsck mutlaka bağlı olmayan dosya sistemleri üzerinde yapılmalıdır. Sadece açılış esnasında salt okunur konumdaki kök dosya sistemi bu durum için istisnadır. Bunun sebebi fsck komutunun disk yüzeyine doğrudan erişerek dosya sistemi üzerinde yaptığı bazı değişikliklerin, işletim sistemi tarafından anlaşılamama olasılığı bulunması ve bunun da işletim sistemi üzerinde problemler yaratabilecek olmasıdır.


[123] debugfs programı e2fsprogs paketi ile dağıtılır.)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Dosya sistemlerinin bağlanması ve ayrılması Başlangıç Disk hatalarının badblocks ile denetlenmesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası