Kurtarma Disketleri
Önceki Açılışlar ve Kapanışlar Sonraki
Kurtarma Disketleri
Bilgisayarı sabit diskten açmak her zaman mümkün olmayabilir. Şayet LILO ayarları sırasında bir hata yaparsanız, sistemin önyükleme özelliğini kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle, böyle durumlarla karşılaştığınızda kullanabileceğiniz ve donanımsal bir sorun olmadıkça her zaman işe yarayacak olan bu alternatif yola ihtiyacımız olacaktır. Tipik PC'ler için bu işlem disketten açılış olayına benzer.
Pek çok Linux dağıtımı yükleme esnasında bir Açılış Disketi oluşturmanıza izin verir. Bunu yapmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, bu tür disketlerin bazıları sadece çekirdek içerir ve karşılaştığınız problemi çözmek için dağıtıcının yükleme diskindeki programları kullanacağınızı varsayarlar. Bazen bu programlar yeterli olmayabilir. Örneğin; bu yükleme diskleri içinde bulunmayan programlar ile yapılmış yedekleme yazılımlarına ihtiyacınız olabilir.
Bundan dolayıdır ki, özel bir kök dosya sistemli bir Kök Disketi yapmanız gerekli olabilir. Graham Chapman tarafından yazılmış olan Bootdisk HOWTO belgesi, bunun için gerekli yapılandırmaları anlatmaktadır. Tabii ki kök disketinizi ve açılış disketinizi güncellemeyi unutmayın.
Kök disketi için bağlı bir disket sürücüyü başka bir amaçla kullanamazsınız. Şayet tek bir disket sürücünüz var ise, bu durum büyük sıkıntılar yaratabilir. Bunun yanında, şayet yeterli belleğiniz varsa; açılış disketinizi, kök disketini RAM'e yükleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz (açılış disketinin çekirdeği bunun için özel ayarlı olmalıdır). Kök disketi RAM'e yüklendikten sonra, disket sürücüyü diğer disketler için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Tek kullanıcı kipi Başlangıç init
Bir Linux Kitaplığı Sayfası