Güvenilir İletişim
Önceki FELSEFE Sonraki
Güvenilir İletişim
Bir TCP bağlantısı üzerinden gönderilen bir veri akımı hedefe güvenilir ve düzenli bir şekilde teslim edilir.
Aktarım, sıra numaraları ve alındılar kullanılarak güvenilir kılınır. Kavramsal olarak verinin her sekizlisine bir sıra numarası atanır. Bir veribölütündeki verinin ilk sekizlisinin sıra numarasına veribölütü sıra numarası denir ve veribölütü ile birlikte aktarılır. Veribölütleri ayrıca ters yöndeki aktarımın beklenen sonraki veri sekizlisinin sıra numarası olan bir alındı numarası taşır. TCP veri içeren bir veribölütünü aktardığında, bir kopyasını da yeniden aktarım kuyruğuna koyar ve zamanlayıcıyı başlatır; bu veri için bir alındı alındığında kopya veribölütü kuyruktan silinir. Zamanlayıcı sonlandığında hala alındı gelmemişse veribölütü yeniden aktarılır.
Bir alındının alınmış olması verinin son kullanıcıya teslim edildiğini garanti etmez, sadece alıcı TCP sorumluluğunun gereğini yapmıştır.
TCP'ler arasında veri akışını yönetmek için bir akış denetim mekanizması kurulmuştur. Alıcı TCP gönderici TCP'ye bir "pencere" raporlar. Bu pencere alındı numarasından başlanarak alıcı TCP'nin almaya hazır olduğu sekizliklerin sayısını belirtir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Diğer Protokollerle İlişkiler Başlangıç Bağlantının Kurulması ve Temizliği
Bir Linux Kitaplığı Sayfası