MTD Ayarları
Önceki VRAM Depo Aygıtı NASIL Sonraki
MTD Ayarları
MTD, Memory Technology Devices'ın kısaltmasıdır. (Ayrıntılı bilgi için http://www.linux-mtd.infradead.org/ adresine göz atın). MTD bizim Flash bellekleri, DoC aygıtlarını vb. kullanmamızı sağlar. Şimdi ise, bunu biraz farklı bir yoldan kullanacağız (basit bir mantıkla).
MTD'nin sürücülerinden biri PCI BUS'ın doğrudan erişim sağlaması için Ram aygıtlarının adreslerini tutar. Okuyacağımız gibi:
Many PC chipsets are incapable of correctly caching system memory above 64M or 512M. A driver exists which allows you to use this memory with the linux-mtd system.
Yani;
Bazı PC cipsetleri, 64M veya 512M üzerindeki sistem belleklerini doğru bir şekilde önbellek olarak kullanamazlar. Bu belleklerin linux-mtd sistemi ile kullanılmasını sağlayan bir sürücü bulunur.
Biraz farklı bir açıklama fakat şu an için en uygunu bu sanırım. Kullanmak istediğimiz ek bir belleğimiz var. Bu belleğin çekirdek tarafından kullanılmasını sağlayamayız ( Sağlansa bile bunun için daha farklı bir yöntem gerekir ve büyük ihtimalle iyi bir sonuç elde edilmez). Biz ise, bu belleği bir blok veya karakter aygıtı olarak kullanacağız. Bunu sağlayan sürücü slram olarak adlandırılır. Bunun yanında bize mtdcore, mtdblock(eğer blok aygıtı erişimi gerekiyorsa) ve/veya mtdchar (eğer karakter aygıtı erişimi gerekiyorsa) lazım.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Hazırlanma Başlangıç Birkaç Hesaplama
Bir Linux Kitaplığı Sayfası