Yasal ve Politik konular
Önceki Linux Kullanıcıları Grubu NASIL Sonraki
Yasal ve Politik konular
Organizasyonun yasal konuları
Resmi LKG organizasyonunun davası tartışılabilir:
Artılar: Ortaklık ve onaylanmış vergi muafiyeti, mesuliyeti sınırlandırmaktadır ve grubun güvence taşımasına yardım eder. Mevduat arttırmaya yardım eder. Grup geliri üzerinde vergi taleplerini engeller.
Eksiler: Orta düzeyde dikkatli olanlar için mesuliyet sorun olmamalı (Ne de olsa hava dalışı yapmıyorsunuz). Mevduat arttırma etkinlikleri önemli harcamalar gerektirmeyen bir grup için çok gerekli değildir (Dead-tree newsletters are so 1980.). Bir birikime ihtiyaç duymamak hakkında tartışmayı, rapor tutmayı veya vergi ile götürülmesinden çekinmeyi gereksiz kılar. Toplantı mekanları genelde bedelsiz olarak internet servis sağlayıcılarında, üniversitelerde, pizza salonlarında, meyhanelerde, kahvehanelerde, bilgisayar eğitim şirketlerinde, Linux yönelimli şirketlerde ve diğer dost kurumlarda bulunabilir ve bu yüzden umuma bedelsiz sunulabilir. Gelir ve harcamanın olmaması organizasyon ve beraberindeki endişeleri azaltır.
Bir önemi varsa, bu NASIL belgesinin yazarı ve ikinci güncelleyicisi tartışmanın artı ve eksi taraflarına dayanmaktadırlar ama kendi tarafınızı siz seçin: LKG'nizi resmi olarak örgütlemek istiuyorsanız, bu bölüm size bazı ilgili konuları iletecektir.
Not
Bu bölüm yeterli yasal danışma olarak ele alınmamalıdır. Bu konular deneyimli yasal danışmanlık gerektirdiğinden, bu bölümde yapılan yorumlardan birisini gerçekleştirmeden bir avukata danışmanız gerekmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri
ABD'de LKG'lerin alabileceği en az iki farklı yasal statü vardır:
  1. ticari olmayan birim olarak ortaklık
  2. vergi muafiyeti
İlintili statüler eyaletler arasında değişse de, bir çok eyalet, kullanıcı gruplarının ticari olmayan birimler olarak ortaklık kurmasına izin verir. Bir LKG'nin ortaklığa dönüşmesinin faydaları; LKG üyeleri ve gönüllüleri için mesuliyet sınırlamaları ve eyalet şirket imtiyazı vergilerinde sınırlama hatta muafiyet.
LKG'nizi gayri ticari olarak ortaklığa dönüştürmeden önce yasal danışmanlık almanız gerekse de, yasal harcamalarınızı ilgili konularla bir avukat ile görüşmeden önce aşinalık yaratarak azaltabilirsiniz. Avukatsız Gayri Ticari Şirket Kit'ini öneririm (ISBN 0-937434-35-3).
İkinci statü, vergi muafiyetine gelince, bu yasal bir statü değildir, yani Dahili Gelir Servisi (IRS) hükümlerine göre. gayri ticari ortaklığı, IRS'in, LKG'nizi vergiden muaf sınıflandıracağını garantilemez. Gayri ticari bir ortaklığın vergiden muaf olmaması büyük bir ihtimaldir.
IRS'in vergi muafiyeti kriterlerini ve işlemlerini açıklayan basit bir belgesi bulunmaktadır. Publication 557: Organizasyonunuz için Vergi Muafiyeti Statüsü. IRS'in Web sitesinden Acrobat dosyası olarak ulaşılabilir. Bu belgeyi, gayri ticari ortaklık için başvurmadan önce okumanızı şiddetle öneririm. Gayri ticari ortaklığa dönüşmek, LKG'nizin vergiden muaf olmasını garantileyemezken, bazı ortaklık metodları IRS'in LKG'nizi vergiden muaf ilan etmesini engelleyebilir. Organizasyonunuz için Vergi Muafiyeti Statüsü vergi muafı olabilmeniz için gereken koşulları açıkça ortaya koymaktadır.
Son olarak, İnternette gayri ticari ve vergiden muaf organizasyonlar hakkında kaynaklar mevcuttur, bazıları sizin LKG'nize uygun olabilir.
Kanada
Chris Browne'a , Kanada'daki durum ile ilgili yorumları için teşekkür ederim..
Kanada Vergi ortamı, Birleşik Devletler'in ortamına, "hayırsever organizasyon" statüsünün salt "gayri ticari" statüsü üzerinden bağış yapanlara, benzer vergi avantajları sağlaması ve belgeli hayır kurumu statüsü için, "hayır kurumunun" vergi daireleri ile statüsünü elde etmek ve korumak için benzer evraklama işlemleri gerektirmesi açısından bir çok benzerlik taşımaktadır.
Almanya
Sorumlu, Thomas Kappler Almanya'da gayri ticari bir birim kurmanın karmaşık olduğunu ama
http://www.wegweiser-buergergesellschaft.de/praxishilfen/arbeit_im_verein/vereinsrecht/vereinsgruendung_1.php adresinde oldukça geniş anlatıldığını iletmektedir.
Diğer yasal konular
Bootlegging
Hatırlatma amacıyla, dağıtım kısıtlaması bulunan özel mülk yazılımların kopyalanmasına dair teklif ve taleplerin tüm LKG'lerde kesinlikle desteklenmemesi ve tüm Linux kullanıcıları forumlarında konu dışı olarak yasaklanması mutlaka şarttır. Bunun genellikle konusu bile edilmez, özel mülk işletim sistemi kullanıcılarının arasında olduğundan farklı olarak, ama (mesela) tanıdığım bir LKG, düzenledği kurulum şenliğine, çift-sistem Linux kurulumu için getirilen NTFS formatlı tüm makinelerde, oldukça şüpheli yasal bir teoriye dayandırarak, LKG'ye ait tek bir PowerQuest Partition Magic kurmuştur.
Eğer yasa dışı gibi geliyorsa, büyük ihtimalle öyledir. Sakının.
Tekel Karşıtlığı
Kullanıcı grup forumlarında genel olarak Linux danışmanlık işini tartışmak sağlıklı olmasına karşın, tekel karşıtı yasal sebeplerden dolayı orada, "[foo] için talep ettiğiniz bedel nedir?" tartışmalarına girmek kötü bir fikirdir.
Yazılım politikaları
Chris Browne LKG dahili politik dinamikler üzerine aşağıdakileri söylemektedir (NASIL güncelleyicisi tarafından hafifçe düzeltilip, genişletilmiştir):
İnsanların özgür/açık kaynak yazılımlar hakkındaki duyguları farklıdır
Linux kullanıcıları çok dağınık bir kütle olabilir. Bir çoğunu bir araya getirmeyi denediğiniz anda, bazı sorunlar oluşmaya başlayabilir. Bazıları, neredeyse politik olarak köktenci olanlar, tüm yazılımların, her zaman "özgür" olması gerektiğine inanır. Caldera dağıtımı için oldukça yüksek bedeller talep ettiğinden ve kârı (tercih edilen yandaş organizasyonu yazınız)'a vermediğinden, "kötü" olmalıdır. aynı şekilde Red Hat ve SuSE de. Bu üç şirketin de, özgür/açık kaynak yazılımlara daha önce önemli katkılarda bulunduklarını ve buna devam da ettiklerini aklınızda bulundurun.
(Nasıl güncelleyicisinin notu: Yukardaki 1998'de yazılmış bir nottur, öncesinde Caldera, Linux işinden ayrılmış, adını SCO Grup Inc. olarak değiştirmiş, büyük bir telif hakkı/ anlşama / patent / ticari sır davası açmış ve Linux kullanıcılarına karşı kampanya başlatmıştır. Yine de, Caldera Systems'e, Alan Cox'a SMP çekirdek desteğini geliştirmek için yaptıkları bonkör donanım yardımı, RPM gelişimi için mali destekte bulunmaları ve geçmişteki yoğun çekirdek kaynak katılımları ile Linux ve tarihi Unix kod tabanlarını birleştirme çabaları için teşekkür ederiz.)
Başkaları Linux platformunu zevk ve kâr amacıyla sömürebilecekleri yollar bulabileceklerini düşünür. BSD Unix çeşitlerinin kullanıcılarının pek çoğunun, şirketlerin, onların çekirdeklerinin ve C kütüphanelerinin "özelleştirilmiş" sürümlerini oluşturmalarına izin verenin, Linux çekirdeği ve GNU kütüphanelerine uygulanan "zorunlu daimi özgürlükten" çok, kendi lisansları olduğunu düşünür. Bu çeşit bir bakış açısını savunan herkesin, açgözlü sülükler olduğunu da düşünmeyin.
Bu insanlar toplanınca anlaşmazlıklar olur.
Liderler şu konularda açık olmalıdır:
  • GPL ve diğer açık kaynak lisansları hakkında pek çok ve çoğunlukla yanlış bilgilendirilmiş görüş mevcuttur. GPL ve alternatif lisansları yanlış anlamak çok basittir. Bunları tartışma girişimleri, temelde, daha iyisini bilmesi gereken insanlar arasında anlamsız, gelenekselleşmiş sembolik mücadeledir. Tarafların konuyu gerçekten anladıkları ender durumlarda, onları lütfen, bağımsız çözümlemenin teşvik edildiği ve mümkün olduğu OSI'nin "lisans tartışması" ve Debian Proje'sinin "debian-yasal" yazışma listelerine yönlendirin.
  • Linux, özel mülk yazılım satıcıları dahil, bir çok yerden Linux çekirdeği, XFree86 ve gcc konularında fayda sağlamaktadır.
  • Özel mülk ne iyiyi ne de korkuncu sağlar.
Temel prensip bunun çok daha ötesine taşınabilir: bilgisayarların "kutsal savaşları" sonu gelmez savaş alanlarında sürmüştür. Linux diğer Unix çeşitlerine karşı Microsoft İşletim Sistemlerine karşı, "IBM PC" çeşitli Motorola 68000-tabanlı sistemlere karşı, 1970'lerin çeşitli 8-bit sistemleri birbirlerine karşı, KDE GNOME'a karşı...
Bilge bir LKG lideri bu tip farklılıkların ötesine geçmeyi denemelidir, sadece bezdirici olmalarından dolayı. LKG liderlerinin bu yüzden ideal olarak kalın derili olmaları gerekir.
Kar amacı gütmeyen organizasyonlar ve para iyi harmanlanmaz
Her türlü gayri ticarilikte para ile dikkatli olunması gerekir. Bağımsız kazanç üzerine eğilen şirketlerde insanlar genellikle önemsiz meblağların harcanmasından rahatsız olmazlar. Aynısı gayri ticari organizasyonlar için söylenemez. Bazı insanlar prensip sebepleri ile katılmaktadırlar ve normalde önemsiz konulara olağanüstü önem vermektedirler, bir C örneği. Northcote Parkinson'un Bisiklet Saçma Etkisi. LKG toplantılarının geniş katılım potansiyeli, bu çeşit dağınık dikkat açısından potansiyeli de arttırmaktadır.
Sonuç olarak, insanların hesap sorma taleplerine yol açabileceği için LKG üyelik bedelinin olmaması daha iyidir. Toplanmamış bedeller kötüye kullanılamaz ve haklarında tartışılamaz.
Eğer para ve/veya başka bağımsız mülk varsa, kullanıcı grubu üyelere hesap verebilmelidir.
Her büyümekte olan grubun birden fazla etkin insana ihtiyacı vardır. Sorunlu gayri ticarilerde, mali bilgiler genelde para kontrolünü gönüllü olarak bırakmayacak kişiler tarafından sıkı takip edilir. En iyisi, finans kontrolünü de içeren, bir çeşit LKG görev dönüşümünün olmasıdır.
Talep edenlere düzenli ve kullanışlı mali raporlar sunulabilmelidir. Resmi "hayır kurumu statüsü"nü koruyan bir LKG, yerel vergi dairesine yıllık mali raporlar hazırlamakla yükümlüdür ki, bunlar üyelere asgari düzeyde mali ifşa sağlarlar.
Linux tabanlı finansal yazılımlar ile düzenli raporlar artık oldukça kolaydır. İnternet'in gelişmesi ile bunları ağda yayınlamak bile mümkündür.
Seçimler, demokrasi ve devir
LKG'nizi demokratik olarak yönetmek hayati önem taşır eğer buna gerçekten inanıyorsanız. Bu ifadeyi, açıklayacağım gibi göründüğünden daha ılımlı bir niyetle kullanıyorum.
LKG politikaları konusundaki hissedilir sorunlar bir komediye dönüşür: Aslında genelde ciddi şeyler yoktur. Görüş ayrılıkları ya teknoloji ile etraflarına mühendislik yaparak (Linux-vari çözüm) veya tarafların birbirlerine paralel çabalamalarını sağlayarak çözülebilir. Dahası, en "demokratik" LKG'ler bile, saat mekanizması gibi, doldurulması gereken konum sayısı kadar aday belirler, bir tek kişi fazla değil.
Bu uygulamalar ile boş işler olarak dalga geçmek cazip gelmektedir ama benim niyetim bu değildir. Daha çok, daha önemli bir konuya dikkat çekmek için değiniyorum: kilit gönüllüleri çekmek ve tutmak grubun başarısı için hayatidir. Bunu sağlayan her şey iyidir. Bazı gruplarda vurgulanan "demokratik" uygulamanın, bağımsız olsun veya olmasın, katılımı teşvik ettiği ve seçilenlere bir statü duygusu, yasallık ve katılım duygusu verdiği görünmektedir. Bunlar iyi şeyler.
Bu yüzden, eğer seçimler ve resmi bir yapılanma kilit katılımcıları çekiyorsa, kullanın bunları. Eğer katılımcıları itiyorsa, bırakın. Eğer sürpriz çekilişler ve garaj satışları insanları getiriyorsa, sürpriz çekilişler ve garaj satışları düzenleyin. Yazılım kadar katılım da LKG'nizin kan damarıdır.
Yukarıda "kilit" gönüllülerden bahsetmemin sebebi, kaçınılmaz olarak, gereken işleri çok az sayıda insanın yapacak olmasıdır. Gönüllü gruplarında işlerin yürüme şeklidir bu. Bir anekdot, savunduğum noktayı daha iyi anlatmaya yardımcı olacaktır. uzun süreli San Francisco PC Kullanıcı Grubu'nun 40 sayfalık aylık dergisinin editör ve dizgicisi görevimin sonuna doğru, dergi yönetimini daha "demokratik" hale getirmem için sürekli sıkıştırılıyordum. Sonunda, klüp başkanına dedim ki, "Şuradaki adamı görüyor musun? Bu Ed, editör grubumdan biri. Ed az önce yeni sayı için oniki makaleyi tashih etti. Yani bence oniki oyu olması lazım." Başkan ve diğer klüp politikacıları onların demokratik ideallerine, çalışma yönelimli yaklaşımımdan rahatsız olmuşlardı: Onlara göre, dizgi yapmak veya tashih yeteneğine veya dergi üretimi için herhangi bir şey yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, her iki ayaklı editörlükte eşit söz sahibi olmalıydı. Yapmaktan oldukça rahatsız olduğu belli olsa da, başkan konuyu kapattı. İş o noktaya geldiğinde, klübün "demokrasi" damgasından çok işi yapan kişilere ihtiyacı olduğuna karar verdiğini düşündüm.
Ama işimiz tam bitmemişti: Bir ay kadar sonra, gazete politikası ile ilgili konularda oy kullanmaktan başka iş yapmamak niyetindeki (yani gönüllü üretici personele "icrai" emirler verecek) bir "Yayım Komitesi" ile tanıştırıldım. İlk şoku onların tavsiyelerini kibarca dinleyip, kendi bildiğimi her zamanki gibi uyguladığımda yaşadılar. Daha da kötüsü: Ekibimin bir parçası olarak onlara da görev verdim. Neredeyse tamamı anında ilgilerini kaybetti. (Diğer insanlara patronluk taslamak eğlenceli görünmüş olmalı, gerçek iş yapmak değil.)
Konu şu, her şeye oy kullanma dürtüsü, gerekli işi yapma isteğine en iyi ihtimalle dik kalabilir. En kötüsü, ilkinin, ikincisinde diğer insanların performanslarına karışmak için bir mazeret olarak kullanılabilmesidir.
Toparlamak gerekirse: Sizi mutlu edecek tüm "demokrasi"ye sahip olun ama önemli olan kilit gönüllülerinizi hoş tutmaktır. (Candide'den alıntı, "Bahçelerimizi işlemeliyiz.")
Son olarak, yedeğinizi tasarlayın: Eğer LKG'niz bir öğrenci topluluğu ise ve her sene onaylanmak için bir sürü evrak peşinde koşmak zorundaysa bunun ve diğer tüm hayati işlemlerin belgelenmiş olmasına, böylece yeni LKG yöneticilerinin her şeyi en baştan keşfetmek zorunda kalmamalarına imkan sağlayın. Olayı sistem mühendisliği sorunu gibi ele alın: hata noktalarını yok etmeye çalışmaktasınız.
Ve komşu kasabadakiler için işe yarayan size uygun olmayabilir: Sürpriz! Bu bulmacanın çözümleri halen aranmaktadır. Bu yüzden, deneyin ve sizin için neyin işe yaradığını bana iletin, böylece ben de başkalarına iletebileyim. Eğlenceniz bol olsun!
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Pratik tavsiyeler Başlangıç Bu belge hakkında
Bir Linux Kitaplığı Sayfası