Giriş
Önceki Türkçe NASIL Sonraki
Giriş
Bu belge, GNU/Linux işletim sisteminde Türkçe kullanabilmek için yapılması gereken işlemler hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu belgenin ilk sürümünün yazıldığı 1999'dan beri Linux işletim sisteminde Türkçe desteğini kusursuz hale getirebilmek için bir çok çalışmalar yapıldı. Bugün (Nisan 2002) artık bu destek, Linux dağıtımları ile kısmen gelmektedir. Burada işletim sistemleri ve yerel desteği konusunda kısa bir bilgi vermek yerinde olacaktır.
Önce yerel desteği deyince ne anlıyoruz, buna bakalım.
Yerel desteği, bir ülke ya da belli bir coğrafyada yaşayan bir topluluğun paylaştığı ortak değerlerin sağlanmasıdır. Bir işletim sistemi ile sağlanması mümkün olanları sayacak olursak: zaman dilimi, saat biçimi (24/12 saatlik gösterim), gün ve ay isimleri, ölçü birimi (mm/inç), metinlerin yazılış yönü(soldan sağa, sağdan sola, yukardan aşağı), ünvanlar (bay/bayan/sayın), para birimi, sayıların yazılışı,alfabesindeki harfler, harflerin alfabetik sırası, hangi harf hangisinin büyüğüdür ya da küçüğüdür gibi bilgilerdir.
Telif Hakkı ve Lisans
Bu belgenin, Turkish HOWTO (Türkçe NASIL)
2.0, 2.1, 2.2 ve 2.3 sürümünün telif hakkı © 2003, ..., 2007 Nilgün Belma Bugüner, Deniz Akkuş ve Recai Oktaş'a,
1.21 sürümünün telif hakkı © 2002 Nilgün Belma Bugüner ve Deniz Akkuş'ya,
1.1 sürümünün telif hakkı © 2002 Nilgün Belma Bugüner'e ve
1.0 sürümünün telif hakkı © 1999 Görkem Çetin'e
aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın özgün kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html adresinde bulabilirsiniz.
Linux, Linus Torvalds adına kayıtlı bir ticarî isimdir.
Feragatname
Bu belgedeki bilgilerin kullanımından doğacak sorumluluklar ve olası zararlardan belge yazarları sorumlu tutulamaz. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayan aittir.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticarî isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Türkçe NASIL Başlangıç Türkçe desteği ne demektir?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası