Yöntem
Önceki TrueType Fontların XFree86 4.x ile Kullanımı mini-NASIL Sonraki
Yöntem
Son güncellememden bu yana pek çok şey değişti ama izlenecek yöntem X.org için bile hala aynı. Gerektiği yerde dosya isimlerini değiştirmeniz yeterli olacaktır.
TrueType font kümesini (indirebileceğiniz bir çok adresten birinden) edinip root haklarıyla aşağıdaki komutları çalıştırın:
mkdir /usr/X11R6/lib/X11/fonts/Truetype
cp /home/joeuser/indirme-dizini/*.ttf /usr/X11R6/lib/X11/fonts/Truetype
cd /usr/X11R6/lib/X11/fonts/Truetype
ttmkfdir > fonts.scale
mkfontdir
Disk bölümlerinizin birinde çalışan bir Windows varsa fontları doğrudan oradan kullanmak zorundasınız. Fontları Linux bölümünüze kopyalamanız *yasadışı*dır. İlk olarak Windows bölümünüzü çalışan bir Linux'a nasıl tanıtılacağını öğrenin (dağıtımların çoğu bunu kurulum sırasında öntanımlı olarak yapar) ardından aşağıdakileri root haklarıyla gerçekleştirin:
cd /etc/X11
sevdiğiniz-bir-metin-düzenleyici XF86Config       
  
cd /windows-bölümünüz/windows/fonts
ttmkfdir > fonts.scale
mkfontdir
1
Bazı dağıtımlarda bu dosyanın adının sonuna bir rakam eklenir (örneğin XF86Config.4). X11R6 tarafından kullanılan dosyanın hangisi olduğunu bulmalısınız. Bunun için cat /var/log/XFree* | grep "Using config file:" komutunu çalıştırıp karşılık gelen dosyayı düzenleyebilirsiniz.
2
Kullandığınız kelime istemcide Files bölümünü bulup FontPath ile başlayan satırları bulun ve bu listenin sonuna FontPath "/windows-bölümünüz/windows/fonts/" satırını ekleyin (windows-bölümünüz yerine windows bölümünüzün bağlama noktasını yazmalısınız).
Bunlar Windows bölümünüzdeki bütün fontlarınızın X'de düzgün çalışmasını sağlayacaktır.
Bütün TrueType fontlarınız da düzgün çalışıyor olmalıdır. Eğer font eklemek isterseniz [*.ttf dosyalarını] adı geçen dizine kopyalayın ve anlatılanları tekrar edin.
Netscape bu fontlar ile problemler çıkaracaktır, Fontlar penceresinden "Ölçeklendirmeye İzin Ver" seçeneğini etkin yapın. Sadece 0 ile 12 arasındaki büyüklükteki fontları gösterebilmektedir. Mozilla ya da Opera'nın böyle sorunları yoktur.
mkfontdir betiği XFree 4.x ile birlikte dağıtılmaktadır.
Eğer sisteminizde ttmkfdir bulunmuyorsa buradan indirebilirsiniz.
XFree86'nın son sürümünü (güncel 4.4.0) http://www.xfree86.org adresinden edinebilirsiniz.
X.org'un son sürümünü ise http://freedesktop.org/XOrg adresinden edinebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Giriş Başlangıç Linux Quake Nasıl
Bir Linux Kitaplığı Sayfası