Genel Bilgi
Önceki Subversion Kurulum ve Kullanımı Sonraki
Genel Bilgi
Subversion nedir?
Subversion özgür/açık kaynak kodlu bir sürüm takip sistemidir. Dosyaları merkezi bir depo[60]da tutar ve dizinler/dosyalar üzerinde sürüm denetimi sağlar.
Hangi amaçla kullanılır?
Subversion'un en temel kullanım amacı sürüm takiptir. Dosya ve dizinler üzerinde yapılan her değişikliği hatırlaması en büyük avantajıdır. Böylece geliştirmekte olduğunuz bir yazılım ya da belgenin eski sürümlerine rahatlıkla ulaşabilir, aradaki farkları bulabilirsiniz. Bu ise yapılan işlerin takip edilebilmesi, geliştirilen yazılımın hangi aşamadan hangi aşamaya geldiğinin gözlemlenebilmesi ve zaman yönetimi açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı bir çeşit 'zaman makinası' olarak da görülmektedir.
Daha çok yazılım geliştiriciler tarafından kaynak kod paylaşımı/takibi amacı ile kullanılır. Ancak dosya türü konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Her türlü dosyanın idaresi/takibi amacıyla kullanılabilir. Aynı anda birden çok proje açılmasına olanak verir.
CVS ile arasındaki farklar nelerdir?
Dizin Sürümleri
CVS sadece dosyaların geçmişini izleyebilir, SVN ise depo içerisinde yer alan tüm dizin ağacını izler. Tüm dosya ve dizinlerin sürüm takibi yapılabilir.
Dizin Geçmişi
CVS sadece dosya sürümleri ile sınırlandığı gibi dosyalar üzerinde yapılan yeniden adlandırma ya da dosya kopyalama gibi süreçleri de takip edemez. SVN'de ise dosya ve dizinler üzerinde yapılan her türlü kopyalama, silme, yeniden adlandırma işlemlerine sürüm numaraları verilir. Yeni oluşturulan tüm dosyalar için sıfırdan bir sürüm geçmişi oluşturulur.


[60] Burada 'depo' (repostry) kelimesi düzenli bir dosya sunucusunu ifade etmektedir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Subversion Kurulum ve Kullanımı Başlangıç Kurulum
Bir Linux Kitaplığı Sayfası