Çok Sayıda Posta Alıcısı
Önceki Dikkate Alınacak Diğer Hususlar Sonraki
Çok Sayıda Posta Alıcısı
Çoğu DNS kaydı birden fazla Posta Alıcısı (MX) belirtir. Siz de birden fazla posta alıcısı kullanıyorsanız, birincil posta alıcınızda uyguladığınız filtrelemeleri diğerleri için de yapmalısınız. Aksi takdirde, postayı birincil posta alıcınıza teslim edemeyen gönderici konak teslimatı yedek posta alıcılarınızda yapacaktır.
Eğer yedek posta alıcılarınız sizin denetiminiz altında değilse, çok sayıda posta alıcısına gerçekten ihtiyacım var mı diye kendi kendinize sormalısınız. Yedek posta sunucularınız, gelen postaları alıp sizin birincil posta alıcınıza göndermekten başka bir şey yapmıyorsa, gereksiz posta sunucuları olarak davranıyorlar demektir. Böyle bir durum varsa, şüphesiz onlara ihtiyacınız yok demektir. Birincil posta sunucunuz bir süre için devre dışı kalacaksa, bunlar devreye sokulabilir, yine de işini iyi yapan konakların postayı teslim etmek için günlerce işlemi yineleyeceklerini aklınızdan çıkarmayın[36].
Çok sayıda posta alıcısı gerektiren bir durum da çeşitli sunucular arasında yükün dağıtılmak istendiği durumdur. Örneğin o kadar çok posta geliyordur ki, bir makine tek başına bunlara yetmiyordur. Bu durumda bu gereksinimi ortadan kaldırmak için bazı görevleri (virus ve spam tarayıcıları gibi) diğer makinelere paylaştırabilirsiniz.
Tekrar belirtelim, eğer çok sayıda posta alıcısı kullanacaksanız, yedek sunucularınız da en azından birincil sunucu kadar filtreleme yapmıyorsa, birincil sunucunun yaptığı filtrelemenin bir faydası olmayacaktır.
Çok sayıda posta alıcısı kullanımı ile ilgili diğer durumlar için Grilisteleme bölümüne de bakınız.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Dikkate Alınacak Diğer Hususlar Başlangıç Diğer SMTP Sunucularına Erişimin Engellenmesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası