Görünteleyici Kurulumu
Önceki Debian Kurulumu Sonraki
Görünteleyici Kurulumu
Görüntüleyici olarak ben kaffein'i seçtim. KDE kullanıyorum ve bu görüntüleyiciyi beğendim. Arka planda xine kullanılıyor, yapılandırması kolay ve xawtv gibi hızlı kanal değiştirebiliyor.
Kaffein için gerekli olup olmadığından emin değilim (bu noktaya gelene kadar o kadar çok alternatif denedim ki, bundan emin olamıyorum) ama DVB'nin temel uygulamalarını sisteme kurmakla çok yer kaybınız olmaz. Yine Synaptic'in geçmişinden bir alıntı:
Commit Log for Sat Sep 10 21:31:53 2005


Şu paketler kuruldu:
dvb-utils (1.1.0-7)
dvbsnoop (1.3.77-4)
dvbtune (0.5-4)
Tabii kaffein-0.6.1'i de kurmayı unutmuyoruz :-) (Buraya kadar kurduğumuz herşey kararlı sürüm (Sarge) depolarında mevcut).
KDE menüsünden Kaffein'i bulup çalıştırıyoruz. İlk yapılandırma pencerelerini olduğu gibi hiçbir seçim yapmadan geçiyoruz. Konsoldan, ev dizininizdeki .kde/share/apps/kaffeine/dvb-s içindeki Turksat-42.0E dosyasını aşağıdaki gibi düzenleyin.[69]
# Turksat 42.0E
# freq pol sr fec
S 11096000 V 27500000 3/4
Dosyayı kaydedip çıkın. Kaffein'in oynatıcıyı içeren penceresinden DVB menüsünden Configure DVB... satırını seçin. Açılan pencerede 1st sat: için Turksat-42.0E seçimini yapın ve Tamam'a tıklayıp pencereyi kapatın.
Aşağıdaki sekmelerden DVB sekmesine ve üst soldaki channels düğmesine tıklayın ve açılan pencerede Search on: alanında Turksat-42.0E seçili olsun. Hemen altındaki START scan düğmesine tıklayıp kanal aramasını başlatın. Bulunan kanallar sağdaki listeye dökümlenecek. Bunların tamamını seçip, << Add selected düğmesi ile soldaki listeye taşıyın. Done düğmesine tıklayıp pencereyi kapatın.
Bulunan kanalların listesini ev dizinizdeki .kde/share/apps/kaffeine dizini içindeki channels.dvb dosyasında bulacaksınız.
Aşağıdaki liste çok uzundu (194 kanallık). Ancak kısa zamanda kanal listesi o kadar değişti ve genişledi ki, listeyi güncel tutmaya çalışmak yerine size çok bilinen kanallardan bir demet sunmayı tercih ettim. Bu arada kendi listenizi güncel tutmak için benim arasıra ziyaret ettiğim http://www.lyngsat.com/turk42.html adresini tarayıcılarının Yer İmleri menüsüne kaydetmenizi öneririm. Bu arada Kaffein'in 0.6.1 sürümünü kullananların sürüm yükseltme yoluna gitmemelerini öneririm. Şu an 0.8.3 sürümü güncel ve 0.6.1 sürümündeki başarısından çok uzakta. "Kanal ayarlanamadı" iletisini görmekten gına gelebilir, benden uyarması. Herşeyi bu belgedeki sürümleriyle kullanmak en iyisi. Ben öyle yapıyorum ve rahatım.
İyi seyirler.


[69] Kaffein'in yapılandırılmasında
http://www.turkeyforum.com/satforum/showpost.php?p=661219&postcount=21
adresinde anlatılanlardan çok yararlandım. Bu iletiyi yazan şahsa (alonzo),
birçok yol gösterici yardımlarından dolayı ve benim bu forum adresini bulmamı sağlamasından dolayı Ersan Yıldırım'a
ve tabii birçok şeyin yanında en önemlisi Skystar2 diye bir kartın varlığından haberdar olmamı sağlayan bu belgenin ilk yazarı Sinan Alyürük'e
teşekkür ederim.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Çekirdek kurulumu Başlangıç Örnek Kanal Listesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası