Qmail Nedir?
Önceki QMAIL Kurulumu NASIL Sonraki
Qmail Nedir?
Qmail, UNIX ve UNIX benzeri(*BSD, Linux) işletim sistemleri için bir MTA (Mail Transfer Agent - Posta Aktarım Aracısı) dır. Qmail, sendmail ve postfix'e bir alternatiftir. Qmail kullanmanız için bir çok neden var:
Yüksek Güvenlik
Daha az root olarak çalışan veya setuid olarak çalışan program var. (qmail'in yazarı Mart 1997 yılında qmail'in en son sürümünde güvenlik açığı bulana $500 vaad etmişti. Bu zamana kadar bu parayı kimse alamadı :) http://cr.yp.to/qmail/guarantee.html)
Performans
Aynı anda yüzlerce eposta gönderebilir. Her bir iş (posta alma, yerel sisteme posta gönderme, uzaktaki sisteme posta gönderme, smtp servisini çalıştırma,...) için ayrı ayrı programlar çalışmaktadır. Sendmail'de ise tüm bu işleri yapan sadece koskoca bir sendmail programı bulunmaktadır.
Basitlik
Qmail diğer MTA'lara göre daha az  bir koda sahiptir ve  sendmail.cf gibi çok karmakarışık bir yapılandırma dosyası yoktur.
Güvenilirlik
Qmail eposta ile ilgili herhangi bir iş (posta gönderme, alma, kuyruğa atma,...) yapmadan önce postayı diske kaydettikten sonra postalar ve kişiye epostanız kabul edildi cevabını verir. Sistemde bir fiziksel sorun olsa da (elektrik kesintisi filan ..) posta kaybolmaz.
Özelleştirilebilirlik
Qmail için yazılmış bir çok program vardır. Bu programlar sayesinde qmail kulllanımı daha kolay hale gelmektedir. Örneğin vpopmail programı sayesinde kullanıcıların:
  • Adı ve soyadı
  • Kullanıcı ismi
  • Parolası
  • Eposta kotası
gibi bilgileri bir veritabanında (cdb, MySQL, Oracle, Interbase, Informix) tutularak çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır ve çok kolay bir şekilde sanal alan (virtual domain) ve sanal kullanıcılar (virtual users) açılabilmektedir.
Özellikte Internet Servis Sağlayıcıları (ISS) için mükemmel bir fırsattır. Çünkü her bir kullanıcı için sistem kullanıcısı (/etc/passswd'deki kullanıcılar) açmak yerine veritabanındaki tabloda kullanıcı açılmaktadır. Bu sayede işler hem daha kolay hale geliyor, hemde kullanıcılardan sisteme gelecebilecek saldırılar en aza iniyor.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
QMAIL Kurulumu NASIL Başlangıç Genel Bilgiler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası