Samba ve Macintosh
Önceki WindowsPDC 2 SAMBA Sonraki
Samba ve Macintosh
Mac kullanıcıları için Samba'yı kullanmak çok daha basittir ve Samba'yla pek alakası yoktur aslında. Bunun için atalk sürecini başlatmanız gerekecektir. Macintosh bildiğiniz gibi parolalarını salt metin gönderir. Bir mac'le ağa w2k gibi giriş yapamazsınız. Bunun için Linux altında bir hesap açmanız gerekir. Ama unutmamalısınız smb ve Linux için aynı isim ve parolalı kullanıcı açmalısınız. Yani "mac" isimli bir kullanıcı açın. Kabuğu /bin/false olsun. Parolasını da "mac123" olarak verin mesela. atalk çalışır durumdaydan macintosh  apple menüsünden denetim masaları, oradanda tcp/ip'yi seçin. Bağlanma yolunu ethernet olarak seçin ve bir IP verin. Veya dhcp sunucusundan al'ı seçip  dhcp sunucusunun IP'sini verin. Daha sonra tekrar apple menüsündan ağ tarayıcısını açıp kullanıcı ismi ve parolanızı girin. Bu arada da smb.conf dosyasından şöyle bir paylaşım açın;
[Macintosh]
           path = /data/macintosh
      read only = no
    create mask = 0755
 directory mask = 0755
ve
# chmod -R 755 /data/machintosh
# chown -R mac:users /data/machintosh
Bütün bu işlemlerden sonra artık machintosh bu paylaşımı kullanabilmelidir. Eğer bir sorun çıkarsa smbd.log dosyasından izleyebilirsiniz.
Unutmayın admin users paremetresini yazarsaniz artık o kullanıcının oluşturacağı her dosya ve dizinin sahibi root olacaktır!!
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
DHCP Başlangıç Zaman Sunucu
Bir Linux Kitaplığı Sayfası