Giriş
Önceki Linux Disk Bölümleme NASIL Sonraki
Giriş
Disk bölümü nedir?
Disk bölümleme, tek bir diski mantıksal pek çok sürücüye bölmek için kullanılan bir araçtır. Bir disk bölümü, bağımsız bir disk gibi ele alınan, bitişik blok kümeleridir. Bölümleme tablosu (bu NASIL belgesinin oluşturulma sebebidir) disk bölümleriyle fiziksel disk alanlarını ilişkilendirilen bir dizindir.
Neden birden çok disk bölümümüz olur?
 • Verilerinizi diskin belirli bir bölgesiyle sınırlamış (encapsulate) olursunuz. Dosya sistemi ayrı bir disk bölümü üzerindeyse, bir kaza durumunda sadece bazı verilerinizi kaybedersiniz.
 • Disk alanından beklenen verimini arttırır. Disk bölümlerini, kullanımınıza göre, değişen blok boyutlarına göre biçimlendirebilirsiniz. Eğer verileriniz küçük boyuttaki (1k'dan daha az) çok sayıda dosyadan oluşuyorsa ve de disk bölümünüz 4k'lık bloklar kullanıyorsa, her dosya için 3k boşa harcıyosunuzdur. Genelde, her dosya için ortamala olarak bir bloğun yarısını boşa harcarsınız, bundan dolayı eğer pek çok dosyanız varsa blok büyüklüğü ile ortalama dosya büyüklüğünü uyuşturmak çok önemlidir.
 • Veri büyümesini önler. Denetimden çıkmış süreçler veya çılgın kullanıcılar, işletim sisteminin kaydını tuttuğu işlemler için artık yer kalmayacak şekilde çok fazla disk alanı harcayabilir. Bu bir felakete dönüşebilir. Disk alanını ayırararak, ayrılan disk alanı tükense dahi buradaki işlerin işletim sistemini etkilemeden öleceğini garantilemiş olursunuz.
Diğer Disk Bölümleme Yazılımları
 • sfdisk: fdisk'in komut satırı sürümü.
 • cfdisk: fdisk'in konsoldaki grafik tabanlı (curses-based) sürümü.
 • parted: GNU disk bölümleme düzenleyicisi.
 • Partition MagicTM: Verileri yok etmeden disk bölümlerini dönüştüren, birleştiren, yeniden boyutlandıran ve oluşturan ticari bir uygulama.
 • Disk DrakeTM: Disk bölümlerini silmek, yeniden boyutlandırmak ve oluşturmak için bir Perl/Gtk programı.
İlgili NASIL'lar
Tablo 6.1. İlgili NASIL'lar
BaşlıkYazarAçıklama
İkili önyükleyici yükleme yöntemleri (Dual boot install strategies) Gjoen Stein Dosya sisteminin farklı bölümleri için farklı boyut büyüklükleri ve hız gereksinimlerine nasıl karar vermelidir?
Linux Çoklu Disk Ayarlama (Linux Multiple Disk System Tuning) Gjoen Stein Dosya sisteminin farklı kısımları için değişik hız ve boyut gereksinimleri nasıl değerlendirilmelidir.
Büyük Linux Diski (Linux Large Disk) Andries Brouwer 1024 silindirden daha fazlasına sahip disklerin tanıtımı ve görüşler.
Linux Kota (Linux Quota) Ralf van Dooren Her kullanıcı için disk alanı kullanımını sınırlamayla ilgili ilk öğretiler.
Disk Bölümü Kurtarma küçük-NASIL BelgesiJean-Daniel Dodin Bir Windows yüklenmesinden sonra silinen Linux disk bölümleri, verileri içeren kısım gözükmüyorsa, nasıl kurtarılır.
Linux ADSM Yedekleme (Linux ADSM Backup) Thomas Koenig Linux'u bir IBM ADSM yedekleme ortamına uyarlamak için gerekli açıklamalar.
MSDOS ile Linux Yedekleme (Linux Backup with MSDOS) Christopher Neufeld MSDOS kaynaklı Linux yedeklemeleriyle ilgili açıklamalar.
Linux NASIL Listesi (Linux HOWTO Index) Tim Bynum Bir NASIL belgesi yazma ve göndermenin adımları
Sistemdeki ek kaynaklar
 • /usr/src/linux/Documentation
  • /usr/src/linux/Documentation/ide.txt: IDE sürücülerinizle ilgili bilgi
  • /usr/src/linux/Documentation/scsi.txt: SCSI sürücülerinizle ilgili bilgi
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux Disk Bölümleme NASIL Başlangıç Aygıtlar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası