Pencerelere Yazma ve Pencerelerden Okuma
Önceki Ncurses'a Giriş Sonraki
Pencerelere Yazma ve Pencerelerden Okuma
Ncurses standart akımları olan stdscr ve curscr'den, ekran görüntüsünü tazelemekten ve yeni pencereler oluşturmaktan bahsettik. Peki pencerelerin içeriğini nasıl değiştireceğiz? Pencerelere nasıl yazacağız ve pencerelerden nasıl bilgi okuyacağız?
Bunlar için standart giriş/çıkış kütüphanesinin işlevlerine çok benzeyen işlevler kullanılmaktadır. printf yerine printw, scanf yerine scanw, putc ya da putchar yerine addch, getc ya da getchar yerine getch kullanılır. Kullanımları alışıldığı gibidir, kullanım olarak sadece isimleri değişiktir. Benzer şekilde pencereye dizge yazmak için addstr, pencereden bir dizge okumak için getstr kullanılabilir. Tüm bu işlev başlarına bir 'w' harfi eklenerek ve birinci parametre olarak WINDOW * türünde bir pencere akımı alarak akımı belirtilen bir başka pencereye de yazabilirler. Örneğin, printw(...) ile wprintw(stdscr, ...) aynı işi yapan iki çağrıdır, aynı refresh() ve wrefresh(stdscr) durumunda olduğu gibi.
Bu işlevlere çok ayrıntılı olarak değinmek fazla yer kaplayacaktır. Yaptıkları işleri, prototiplerini, dönüş değerlerini ve uyarıları öğrenmek için en iyi kaynak her zaman olduğu gibi man sayfalarıdır. Sözünü ettiğim her işlev için kullanmadan önce man sayfasına bir bakmanızı tavsiye ederim. Çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca yazının son bölümünü öğretici bir örneğe ayırdım. Şu ana kadar anlattığım ve anlatacağım hemen hemen tüm işlev ve kavramları bu örnek yazılımda takip etme imkanı bulacaksınız.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yeni Pencerelerin Oluşturulması Başlangıç Fiziksel ve Mantıksal İmleç
Bir Linux Kitaplığı Sayfası