Ncurses Nedir?
Önceki Ncurses'a Giriş Sonraki
Ncurses Nedir?
Yazdığınız bir yazılımın renkli ve pencere temelli bir arayüze sahip olmasını mı istiyorsunuz? ncurses metin tabanlı uçbirimler için pencereler oluşturma ve kullanmaya, ekranı farklı renklerde boyamaya ve işlev tuşlarını kullanmaya imkan veren bir kütüphanedir. ncurses ile yapabilecekleriniz:
  • Ekranın her yerini isteğinize göre kullanmak.
  • Pencereler oluşturmak ve onları yönetmek.
  • 8 farklı renk kullanmak.
  • Yazılımınıza fare desteği vermek.
  • Klavyedeki işlev tuşlarını kullanmak.
ncurses kütüphanesini ANSI/POSIX uyumlu UNIX sistemlerde kullanmak mümkündür. Bunun yanında, hangisi kullanılıyor olursa olsun uçbirim özelliklerini sistemden öğrenerek uçbirimden bağımsız bir arayüz sunmaktadır. Bu açılardan yazılımcının farklı platformlar ve uçbirimler için bile güvenerek kullanabileceği bir kütüphanedir.
Midnight Commander, ncurses kullanılarak yazılmış yazılımlara verilecek örneklerden bir tanesidir. Ayrıca konsolda çekirdek yapılandırması için kullanılan arayüz ncurses ile hazırlanmıştır. Bu iki yazılıma ilişkin ekran görüntülerini aşağıda görüyorsunuz.
Nereden Bulabilirim?
ncurses GNU/Linux altında geliştirilmektedir. http://www.gnu.org/software/ncurses/ adresinden güncel sürümünü, ayrıntılı bilgileri ve diğer gerekli adresleri öğrenebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Ncurses'a Giriş Başlangıç Temel Bilgiler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası