Dağıtımınızdaki yazılımları kullanın.
Önceki Linux'a Muhafazakar Bir Adım Atmak Sonraki
Dağıtımınızdaki yazılımları kullanın.
Yeni başlayanlar için en ideal Linux sistemi, üzerinde kendi dağıtımının resmi (official) paketlerinden başka hiç bir şey olmayan sistemdir. Bunu iyice düşünün. Bir Red Hat dağıtımı, pek çok işlev için bir kaç tercih de bulunduran 3 CD üzerinde geliyor. Yeni başladığınız bir sistemde bu tercihlerin dışında bir şeye muhakkak ihtiyaç duyuyor musunuz?
Dağıtımlar, çeşitli yazılımları birbirleri ile çalışabilen mantıklı bir bütün haline getirirler. Bu bütünün dışına elbette çıkabilirsiniz, fakat ne yaptığınızı biraz olsun bilmeniz gerekir.
Listelerde sık rastladığım bir durum, Linux'a yeni başlayan kullanıcıların sanki dağıtımın yapmış olduğu tercihler muhakkak yanlışmış gibi, sıfırdan "best of breed" (türünün en iyisi) yazılım arayışlarına girmeleridir. Örneğin henüz DNS sunucusunun tam olarak ne iş yaptığını bilmeyen birisinin "XYZ dağıtımı kurdum, bunun üzerine hangi DNS sunucusunu kursam" diye sorması bence gereksizdir. Dağıtımının içerisinde, kurunca çalışmaya hazır bir DNS sunucusu bulunmaktadır. İlk önce bununla başlayın, bir DNS sunucusundan ne istediğinize dair bir fikir oluşturduğunuz zaman dağıtımın tercihi ile aynı fikirde olup olmadığınıza karar verin.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yaygın bir dağıtım seçin. Başlangıç Paket sisteminizi kullanın.
Bir Linux Kitaplığı Sayfası