Giriş
Önceki Linux'a Muhafazakar Bir Adım Atmak Sonraki
Giriş
Adı giderek daha fazla duyulmaya başlanan Linux işletim sistemi ile bir deneme yapmak isteyenler için genelde ne yapacakları, nereden başlayacakları çok belli değildir. Bu belirsizlik içerisinde el yordamı ile yapılan bazı denemeler başarısızlıkla sonuçlanmakta, bu belirsizliğin faturası haksız yere Linux'a çıkarılmaktadır.
Linux'a muhafazakar bir başlangıç yapmak için aşağıda benim faydalı bulduğum bazı öneriler yer almaktadır. Bunları uygulamak zorunda değilsiniz. Bu tavsiyeler, eğer başınızı hiç ağrıtmadan Linux'a başlamak, nispeten az çaba sarfederek bir yere gelmek isterseniz geçerlidir.
Herkesin öğrenme eğrisi ve öğrenmek için sarfetmek istedikleri çaba farklıdır. Genelde web sitelerinde veya tartışma listelerinde Linux'un ilginç, standardın dışında taraflarından bahsediliyor. Az çaba sarfetmek isteyen birisi için, Linux kullanmak için görünürde gereken uğraş çok fazla gelebiliyor. Linux'u çoğu insana sevdiren tarafı istendiği kadar özelleştirilebilmesidir. Fakat Linux'un yaygınlaşması ile birlikte, salt sağlam, ucuz, kolay bulunur vb. gibi niteliklerinden dolayı Linux'u denemek isteyen kişiler de ortaya çıkmakta ve bu kişilerin öncelikli arayışları istedikleri gibi özelleştirmekten, veya Linux'u bir araç olarak kullanarak programlama/işletim sistemi mimarisi öğrenmekten daha çok, mümkün olduğu kadar az gayret ile çalışır bir sistem ortaya çıkarmak ve işlerini görmek olmaktadır.
Aşağıdaki bir kaç tavsiye, mümkün olduğu kadar az uğraş ile Linux'a başlamak ve iş yapar halde tutmak için faydalı bulduğum bir kaç noktadan oluşmaktadır.
(Bu yazı, Red Hat dağıtımını ve RPM paket sistemini örnek olarak kullanmaktadır.)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux'a Muhafazakar Bir Adım Atmak Başlangıç Linux'u denemek için güzel bir makina bulun.
Bir Linux Kitaplığı Sayfası