Linux için Gezici IPv6
Önceki Linux Gezici IPv6 NASIL Sonraki
Linux için Gezici IPv6
Halen iki Linux Gezici IPv6 uygulaması bulunmaktadır. En eskisi (?) İngiltere'deki Lancaster Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir (http://www.cs-ipv6.lancs.ac.uk/MobileIP/). Desteklediği son çekirdek 2.1.90'dır ve IETF gezici taslağı-v5 ile uyumludur (güncel sürüm v24 dür). Internet adresi ve kaynak kodu 1998 den bu yana güncellenmediği için atıl olduğu kabul edilmektedir.
Diğer güncel olan gerçenim ise Helsinki Teknoloji Üniversitesinin MIPL projesidir. Desteklediği son çekirdek 2.4.22'dir ve 2.6 serisi için de yamalar mevcuttur (SSS bölümüne bakabilirsiniz). Makaleler, yazılımlar ya da e-posta arşivleri için http://www.mobile-ipv6.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Çekirdeğin yamanması
MIPL MIPv6 gerçekleştirimi çekirdeğin yamanmasını gerektirir. Bu gerçenim çekirdeğin IPv6 yığıtını (stack) değiştirdiğinden çekirdeğin yeniden derlenmesi gerekir. Kurulum süreci iyi belgelendirilmiş olmasına rağmen burada özet olarak adım adım anlatacağım.
Uyarı
MN ve HA için farklı birer çekirdeğe ihtiyaç yoktur. Bir çekirdeğin MN ve HA için desteklerin verilerek derlenmesi yeterlidir. Aynı anda MN ve HA'nın çalışması mümkün değildir; hangi modül yüklenmişse sadece o kipte çalışmak mümkündür.
 1. Son Linux MIPv6 kaynak kodunu http://www.mobile-ipv6.org/ adresinden indirin. Bu belge yazılırken son sürüm: mipv6-1.0-v2.4.22 idi. Son dört rakam yamanın uygulanacağı çekirdeğin sürümünü göstermektedir:
  # cd /usr/local/src
  # wget http://www.mobile-ipv6.org/download/mipv6-1.0-v2.4.22.tar.gz
  # tar zxfv mipv6-1.0-v2.4.22.tar.gz
  
 2. Linux çekirdeğinin uygun sürümünü from ftp://ftp.kernel.org adresinden indirin ve açın:
  # cd /usr/src
  # wget ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.4/linux-2.4.22.tar.bz2
  # tar jxvf linux-2.4.22.tar.bz2
  # ln -s linux-2.4.22 linux
  # cd linux
  
 3. MIPv6 yamasını uygulayın:
  # patch -p1 --dry-run < /usr/local/src/mipv6-1.0-v2.4.22/mipv6-1.0-v2.4.22.patch
  
  --dry-run seçeneği yamayı uygulamaz, yamanın düzgün yapılıp yapılamayacağını anlamanızı sağlar. Eğer hatalar ile karşılaşırsanız devam etmemelisiniz. Herşey yolunda giderse yamayı uygulayın:
  # patch -p1 < /usr/local/src/mipv6-1.0-v2.4.22/mipv6-1.0-v2.4.22.patch
  
 4. Artık çekirdeğiniz yapılandırma için hazır. Tercih ettiğiniz make *config komutunu çalıştırın. MIPv6 seçenekleri "Networking Options" bölümünde yer alacaktır. Aşağıdaki seçenekler .config dosyasında yer almalıdır:
  CONFIG_EXPERIMENTAL=y
  CONFIG_SYSCTL=y
  CONFIG_PROC_FS=y
  CONFIG_MODULES=y
  CONFIG_NET=y
  CONFIG_NETFILTER=y
  CONFIG_UNIX=y
  CONFIG_INET=y
  CONFIG_IPV6=m
  CONFIG_IPV6_SUBTREES=y
  CONFIG_IPV6_IPV6_TUNNEL=m
  CONFIG_IPV6_MOBILITY=m
  CONFIG_IPV6_MOBILITY_MN=m
  CONFIG_IPV6_MOBILITY_HA=m
  
  MIPL halen geliştirilmekte olduğundan aşağıdakini de etkinleştirmek isteyebilirsiniz:
  CONFIG_IPV6_MOBILITY_DEBUG=y
  Ters giden bir şeyler olduğunda hata ayıklama iletileri ile neler olup bittiği daha kolay öğrenilebilir. Bu iletiler bir hata raporlamak istediğinizde de çok yardımcı olacaktır.
  Uygun tüm seçenekleri etkinleştirdiğinizden emin olmak için MIPL ile birlikte gelen chkconf_kernel.sh kabuk betiğini çalıştırabilirsiniz.
 5. Son adımda çekirdeği derleyin ve kurun.
  İpucu
  Bu çekirdeği diğerlerinden kolayca ayırmak için /usr/src/linux/Makefile dosyasındaki EXTRAVERSION değişkenine -MIPv6-1 değerini atayabilirsiniz.
Çekirdeğin yamanması, derlenmesi ve kurulması ile ilgili detaylı bilgiyi Çekirdeğe Yama Uygulanması ve Çekirdeğin Derlenmesi NASIL belgesinde bulabilirsiniz.
Kullanıcı araçları
Modülün düzgün çalışması için mipdiag aracı, yapılandırma dosyaları ve başlatma betikleri yüklenmelidir:
# cd /usr/local/src/mipv6-1.0-v2.4.22
# ./configure
# make && make install
MIPv6 aygıt düğümü
MIPv6 modülü yeni bir aygıt düğüm girdisine ihtiyaç duyar. Aşağıdaki komutu çalıştırın:
# mknod /dev/mipv6_dev c 0xf9 0
Başlatma Betikleri
Red Hat
Uygun çalışma seviyelerinde (/etc/rcX.d/) birer bağı bulunan tüm başlatma betikleri /etc/init.d/ dizininde bulunur. MIPv6 aşağıdaki komutla başlangıçta çalışmak üzere çalışma seviyelerine eklenebilir:
# chkconfig --add mobile-ip6
Aşağıdaki komut ise MIPv6'yı çalışma seviyelerinden kaldırır.
# chkconfig --del mobile-ip6
Debian
Eğer Debian kullanacak kadar şanslıysanız aşağıdaki komutla tüm gerekli bağları yapılandırabilirsiniz:
# update-rc.d -n mobile-ip6 start 75 3 4 5 . stop 05 1 2 6 .
Slackware
Slackware kullanıcıları tüm başlatma betiklerini /etc/rc.d dizininde bulundururlar. configure betiği /etc/rc.d dizinini kontrol etmediğinden, configure içinde INITDIRS bölümüne (configure içinde INITDIR'i arayabilirsiniz) INIT_SLACK="/etc/rc.d" ifadesi ekleyebilirsiniz. Slackware ile çalıştığınıza göre bunu muhtemelen biliyordunuz. Bundan sonra aşağıdaki komutu çalıştırın:
# echo '/etc/rc.d/mobile-ip6 start' >> /etc/rc.d/rc.local
Eğer Makefile dosyasını değiştirmezseniz mobile-ip6 betikleriniz / dizinine kurulur (onları buradan /etc/rc.d/ dizinine taşıyabilirsiniz).
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
IPv6 Başlangıç Deneme ortamı
Bir Linux Kitaplığı Sayfası