Düşüncelerim
Önceki Linux Tıp NASIL Sonraki
Düşüncelerim
Mevcut Çok Fazla Proje Bulunuyor
Mevcut uygulamaları araştırmak için biraz vakit harcadıktan sonra, kesin olarak şunu söyleyebilirim; aşırı uygulama bolluğuna rağmen, çok azı geliştiriliyor. Halen aynı işi yapan, birden fazla uygulama olduğunu görüyorum, ama kısa bir süre sonra başarısız oluyorlar. Bazen, acaba benzer projeler üzerinde çalışan geliştiricileri tek bir proje üzerinde toplamak mümkün olabilir mi diye düşünüyorum. Sorular, yoğunlaşılması gereken ana konuların ne olduğu üzerine geliyor. İlk olarak, Tıbbi kayıt uygulamasının mutlaka olması gerekiyor. Bu uygulama, bir hastanın sahip olduğu tüm tıbbi verileri, süreçleri içermeli ve taşınabilir olmalıdır.
Üzerinde durulması gereken diğer konu, çalışan bir klinik için bir yazılım ihtiyacıdır. Faturalama kısmının da eklenmesiyle, bu iş daha da zorlaştı. Buna rağmen, bu yazılım aynı zamanda bir kliniğin gün be gün kullandığı formlar ve planlama gibi özellikleri de içermelidir.
Odaklanılması gereken üçüncü nokta (ve hakkında en az bilgiye sahip olduğu konu) Görüntüleme gibi daha özelleştirilmiş uygulamalardır. Ancak saydığım bu üç uygulama türü içinde, yapması en zor olan türdür, çünkü herkes CT (Bilgisayarlı Tomografi) tarayıcıları ya da bunun gibi cihazlara erişebilme şansına sahip değil.
Benim Seçimlerim
Dikkat çekmek istediğim diğer bir konu, bu LDP belgesinin tarafsız bir belge olmadığıdır, bazen daha iyi olduğunu düşündüğüm ya da iyi çalıştığını gördüğüm uygulamalar üzerinde daha çok durabilirim. Eğer doğru olmadığını düşündüğünüz birşey varsa, lütfen bana söylemekte rahat olun.
Standart Bir Linux Dağıtımı Olarak Debian
İnsanlara standart bir Linux sistemi olarak Debian'a sevketmek ile dinler hakkında tartışma yapmanın hemen hemen aynı şey olduğunun farkına vardım. Ama.. :) Buradaki anahtar nokta, hedef kitlemizin sadece slack kullanan ya da tar dosyalarındaki kaynak kodlardan uygulamaları ayarlayan Linux dahileri olmadığıdır. Debian, kullanımı kolay yükleme süreçleri sağlaması ile bir sistemin düzgün çalışmasından başka birşey istemeyen kullanıcılar için ideal bir dağıtımdır.
Neye İhtiyaç Var?
Konu üzerinde iki haftadır çalışıyorum ve öğrendiğim birkaç şey var. Deneyimimin bir kısmını, muhteşem bir bilgi sistemine sahip olan VA hastanelerinde geçirdim ancak herşeyi en küçük-önemsiz istekten, en acil-durum isteklerine kadar herşeyi yazıya dökmek gerekiyordu. Orada çalışan doktorların, hastalarının durumları hakkında gayet kısa, bazen de şifreli notlar yazmaya alışkın olduklarını göz önünde bulundurursak, VA için bu kural gayet iyi işliyordu. Şimdi kendi özel dünyamda düşünüyorum da; tıbbı kurtaracak tek şey, doktorların hızlı - bozuk konuşmalarını alıp tutarlı raporlar halinde yazıya dökecek çevirmenler gibi görünüyor. Birçok tıbbi veri sisteminde gözlemlediğim sorun, sistemin öngördüğünün aksine, doktorların not yazmak için yeterli zamanı olmamasıdır (gereken kodlama ve açık bir not yazmak o kadar da zor olmamasına rağmen).
Doktorlardan, kayıtları birer palm cihazı üzerinde yapmaya dair öneriler geldi; bu faturalama için güzel bir fikirdi, ancak tıbbi kayıtlama için yetersiz kalıyordu. Belki de, ihtiyacımız olan şey, tıbbi kayıtı alıp uygun bilgileri ayırarak daha sonra bunları veritabanına girecek bir uygulamaydı. Bu sadece bir düşünce, ancak doktorlar bilgisayar terminallerinde oturup bu işi yapmayacak (bu Pazar günü benim yaptığım gibi) insanlar olduğundan, üzerinde durulacak bir fikir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kullanışlı Uygulamalar Başlangıç Teşekkürler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası