dpatch sistemi
Önceki Paketin Derlenmesi Sonraki
dpatch sistemi
dh_make ve dpkg-buildpackage komutlarının basit kullanımı, içerisinde debian/ altındaki paket yapımı için gereken dosyaları ve kaynak koda yapılmış yamaları içeren tek büyük bir diff.gz dosyası oluşturacaktır. Bu tür bir paket daha sonra kaynak ağacındaki değişiklikleri anlamak ve incelemek için biraz hantal olacaktır. Bu durum da pek hoş değildir.[55]
Yama kümesinin bakımı ve Debian paketleriyle kullanımı için pekçok yöntem önerilmiştir. dpatch sistemi önerilen bu yama sürdürme sistemlerinin en basitlerinden biridir. Diğerleri dbs, cdbs, v.s., dir.
dpatch ile paketlenmiş bir pakette kaynak kodda yapılan yapılan değişiklikler debian/patches/ altında yama dosyaları olarak ve açık bir şekilde belgelendirilir ve debian/ dizini dışındaki kaynak ağacına dokunulmaz. Eğer paketinizi gönderecek bir sponsor arıyorsanız, sponsorunuzun paketinizi incelemesini hızlandırmak için bu tür açık ayrımlar ve belgelendirmeler önemlidir. dpatch kullanım yöntemleri dpatch(1) kılavuz sayfasında açıklanmıştır.
Kaynakla ilgili birisi (bu kendiniz de olabilir) bir yama gönderdiği zaman, dpatch ile bunu pakete uygulamanız çok kolaydır:
dpatch CPP makrolarını kullanarak mimariye bağlı yama yapabilme yeteneğine de sahiptir.


[55] Henüz Debian geliştiricisi değilseniz ve paketinizi sponsorunuzun inceledikten sonra göndermesi gerekiyorsa, paketi sponsorunuzun görüp incelemesini mümkün olduğunca kolaylaştırmanız gerekir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
debuild komutu Başlangıç Gönderirken orig.tar.gz'nin eklenmesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası