changelog dosyası
Önceki debian/ altında gerekli olanlar Sonraki
changelog dosyası
Bu, Debian Politika Kılavuzunun 4.4 "debian/changelog" bölümünde tanımlanan özel bir biçime sahip gerekli bir dosyadır. Bu biçim dpkg ve diğer araçlar tarafından sürüm, gözden geçirme, dağıtım ve paketinizin aciliyet bilgisini alırken kullanılır.
Yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri belgelendirdiğiniz için, sizin için de önemlidir. Bu, paketinizi indiren insanların bilmeleri gereken bir sorun olup olmadığını görmelerini sağlar. Dosya, ikilik paket içerisinde /usr/share/doc/gentoo/changelog.Debian.gz olarak kaydedilecektir.
dh_make şuna benzer öntanımlı bir dosya oluşturur:
1
2
3
4
5
6
gentoo (0.9.12-1) unstable; urgency=low

 * Initial Release.

-- Josip Rodin <[email protected]>  Wed, 11 Nov 1998 21:02:14 +0100

1. satır: paket adı, sürüm, dağıtım ve aciliyettir. İsim kaynak paket adıyla uyuşmalıdır, dağıtım ya unstable (veya hatta experimental) olmalıdır ve aciliyet de (urgency) low olmalı, daha yükseğe değiştirilmemelidir. :-)
3. satırdan 5. satıra kadar: günlük kayıtlarıdır (log entry), paket içinde yaptığınız değişiklikleri belgelendirdiğiniz yerdir (üst düzey değişiklikleri değil - bu amaç için üst düzey geliştirici tarafından oluşturulmuş bir dosya vardır, ki daha sonra bunu /usr/share/doc/gentoo/changelog.gz olarak kuracaksınız). Her yeni günlük kaydı yıldız (`*') ile başlayan en üst satırlardan önce eklenmelidir. Bunu dch(1) ile veya bir metin düzenleyici ile kendiniz yapabilirsiniz.
Sonuç şöyle birşey olacak:
1
2
3
4
5
6
7
8
gentoo (0.9.12-1) unstable; urgency=low

 * Initial Release.
 * This is my first Debian package.
 * Adjusted the Makefile to fix $DESTDIR problems.

-- Josip Rodin <[email protected]> Wed, 11 Nov 1998 21:02:14 +0100

Paketin Güncellenmesi bölümünde ChangeLog dosyalarının güncellenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
copyright dosyası Başlangıç rules dosyası
Bir Linux Kitaplığı Sayfası