Oluşturacağınız paketi seçin
Önceki İlk adımlar Sonraki
Oluşturacağınız paketi seçin
Muhtemelen oluşturmak istediğiniz paketi seçmişsinizdir. Yapmanız gereken ilk şey paketin hali hazırdaki dağıtımda olup olmadığına bakmaktır. Eğer `kararlı' (stable) dağıtımı kullanıyorsanız, belki de en iyisi paket arama sayfasına (http://www.debian.org/distrib/packages) gitmenizdir. Eğer şu anki `kararsız' (unstable) dağıtımı kullanıyorsanız, şu komutları kullanın:
dpkg -s program
dpkg -l '*program*'
Eğer paket halihazırda mevcutsa, o zaman onu yükleyin! :-) Eğer öksüz durumuna (orphaned) düştüyse - eğer paket bakımcısı "Debian QA Group"'a geçmişse - onu oradan almalısınız. Öksüz paketler listesine ve sahiplenilmeyi (evlat edinilme) bekleyen paketler listesine paketin gerçekten de sahiplenilmek için boşta olup olmadığına bakın.
Eğer bir paketi sahiplenebilecekseniz, kaynak kodlarını edinin (apt-get source paketadı gibi bir şeyle) ve inceleyin. Bu belge ne yazık ki paketlerin sahiplenilmesiyle ilgili ayrıntılı bilgi içermemektedir. Ne mutlu ki, paketin nasıl çalıştığı ile ilgili zor zamanlar geçirmenize gerek kalmayacaktır, çünkü birileri başlangıç ayarlarını sizin için yapmıştır. Okumaya devam edin, yine de, aşağıdaki pek çok tavsiye sizin durumunuz için uygulanabilir olacaktır.
Eğer paket yeniyse ve siz de onu Debian içerisinde görmeye karar verdiyseniz, aşağıdaki şekilde ilerleyin:
Elbette ki, bunlar sadece güvenlik ölçekleridir ve sizleri setuid hayalet programında bir hata yapmanız durumunda öfkeli kullanıcılardan korumayı amaçlamaktadır... Paketleme konusunda biraz daha tecrübe kazandıktan sonra, bu tür paketler yapabileceksiniz, fakat tecrübeli geliştiriciler bile şüpheye düştükleri zaman debian akıl hocaları listesine (debian-mentors mailing list) başvurmaktadır. Oradaki insanlar da memnuniyetle yardım edeceklerdir.
Bunlar hakkına daha ayrıntılı bilgi için, Geliştiricilerin Başvuru Kılavuzuna (Developer's Reference) bakınız.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
İlk adımlar Başlangıç Programı edinin ve deneyin
Bir Linux Kitaplığı Sayfası