Nereden yardım alınabilir
Önceki Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu Sonraki
Nereden yardım alınabilir
Herkese açık bir yerde sorularınızı sormadan önce, lütfen olası kaynakları araştırınız.
  • /usr/share/doc/dpkg,
  • /usr/share/doc/debian,
  • /usr/share/doc/autotools-dev/README.Debian.gz,
  • /usr/share/doc/package/*
dosyaları ile bu belgede bahsedilen kılavuz ve bilgi sayfayarı bu kaynaklar arasında sayılabilir. Ayrıca, http://nm.debian.org/ ve http://people.debian.org/~mpalmer/debian-mentors_FAQ.html adreslerindeki tüm bilgilere de bakınız.
Eğer belgelerde paketlemeyle ilgili aradığınız bilgiyi bulamazsanız bunu Debian akıl hocaları ileti listesinde sorabilirsiniz. Daha tecrübeli Debian geliştiricileri sizlere memnuniyetle yardım edeceklerdir, fakat soru sormadan önce en azından bir kaç belgeyi okumuş olmalısınız.
Bu ileti listesi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için http://lists.debian.org/debian-mentors/ adresine bakınız.
Bir hata raporu (evet, gerçekten hata raporları) aldığınızda, Debian Hata İzleme Sistemi'ne (http://www.debian.org/Bugs/) girmenizin ve oradaki belgeleri okuyarak hatalarla verimli bir şekilde baş edebilmenizin vakti gelmiş demektir. /usr/share/doc/developers-reference/ch-pkgs.en-us.iso-8859-1.html dosyasındaki Geliştiricilerin Referansı (Developers' Reference) altındaki Hatalarla Baş Etme (Handling Bugs) kısmını okumanızı özellikle tavsiye ederim.
Hala sorularınız varsa onları Debian Geliştiricileri ileti listesinde sorabilirsiniz. http://lists.debian.org/debian-devel/ adresini bu liste ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için inceleyebilirsiniz.
Herşey yolunda gitse bile dua etmeniz gerekir, neden mi? Çünkü bir kaç saat (veya gün) içinde Dünya'nın çeşitli yerlerinden kullanıcılar paketinizi kullanmaya başlayacaklar ve eğer ciddi bir hata yaptıysanız bunların pekçoğundan kızgın içerikli pekçok ileti alacaksınız... Sadece şaka yapıyorum :)
Rahat olun ve hata raporları için hazır olun, çünkü paketinizin Debian politikalarına tam uyması için daha yapılacak çok iş var. (Bir kere daha, belgeleri lütfen okuyunuz). İyi şanslar!
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Paket yükseltiminin doğrulanması Başlangıç A. Örnekler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası