IP Karalistesi NASIL
Önceki IV. Oylum - Ağ Uygulamaları Sonraki

IP Karalistesi NASIL

Bir RBL Denemesi
Yazan: Deniz Akkuş
v2.0
Yasal Uyarı
Bu belgenin, IP Karalistesi NASIL 1.0 ve 2.0 sürümünün telif hakkı © 2005 Deniz Akkuş'a aittir.Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın özgün kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html adresinde bulabilirsiniz.
BU BELGE “ÜCRETSİZ” OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ “OLDUĞU GİBİ”, AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Ocak 2005
Sürüm Bilgileri
Sürüm 2.026 Ocak 2005 DA <deniz (at) arayan.com>
Belge elden geçirilerek düzenlendi.
 
Sürüm 1.08 Ocak 2005 DA <deniz (at) arayan.com>
İlk sürüm.
Özet
Bu belge, kendi yerelinizde bir karaliste oluşturma yöntemlerini açıklar. Karaliste yazılımının kurulması (rbldnsd), normal DNS ile bütünleştirilmesi (bind9), Internet'te mevcut olan çeşitli karalistelerin sizin yerelinizde, sizin kullanımınız için yansılanması, kendi oluşturduğunuz bir karalistenin sizin yerelinizde kullanıma açılması ve otomatik karaliste oluşumlarına örnek olarak benim yerel ağıma izinsiz portlardan ulaşmaya çalışan Türk dinamik IP kullanıcılarının karalistesinin hazırlanmasını ele alır. Eğer herhangi bir sebepten dolayı bu karalisteyi elde etmek ister iseniz, güncel sürümünü
$ rsync -az --delete rsync.belgeler.org::rblzzz/rbl.zzz.gz ./rbl/
komutu ile alabilirsiniz.
Karaliste kullanıp kullanmamanın doğru olup olmadığı, sansüre girip girmediği bu yazının kapsamı dışındadır. Bu yazıyı okumak sizi karaliste kullanmaya zorlamaz.

İçindekiler
1. Giriş
1.1. Karalisteler nerede kullanılıyor? Nasıl oluşturuluyor?
1.2. Neden Internet üzerindeki karalisteler yerine kendi karaliste yansımı çalıştırayım?
1.3. Dağıttığınız karaliste nedir, kullanılabilir mi?
2. Karaliste yansısının kurulması ve çalıştırılması
2.1. Karaliste yazılımının kurulması
2.2. Yansıları indirmek
2.3. Karaliste yazılımını başlatmak
2.4. Normal DNS'e karalisteyi entegre etmek
2.5. Yapmak istedikleriniz bitmiş olabilir
3. Kendi karalistenizi kullanmak
3.1. Karaliste dosyasının oluşumu
3.2. Karaliste dosyasını rbldns'e entegre etmek
3.3. DNS içinden erişim
3.4. Posta Sunucusunda Karalistenin Kullanılması
3.5. SpamAssassin'e kendi karalistenizi tanımlamak
3.6. Yapmak istedikleriniz bitmiş olabilir
4. Karaliste oluşturmak
4.1. Veri Kümesinin Oluşturulması
4.2. Veri Kümesinin İşlenmesi
4.3. Internet'ten rbl.zzz Dosyasının Temini
5. Sonuç
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Sonuç Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası