Sistem
Önceki Kablonet, Linux ve IP-Maskeleme NASIL Sonraki
Sistem
Bu arada size, sistemimizin altyapısını tanıtayım:
Pentium 133MHz, 32MB SDRam bellek, 1080MB ve 425MB boyutlu iki sabit disk, disket sürücü, CD-Rom sürücü ve siyah-beyaz bir ekran. ışletim sistemi olarak RedHat 6.2 yüklü. Toplama bir makina. Adı, "merkez". Bu makinede Hylafax, sendmail, squid ve IP maskeleme çalışıyor. Hizmet verdiği kullanıcı sayısı yaklaşık 10. (Bu kişiler, aynı mekanı başkalarıyla paylaşan bir firmanın elemanları.) Merkez'in de üzerinde yer aldığı ağda 2 tane de Novell Sunucu var. Toplam kullanıcı sayısı 30'u buluyor. Novell Sunucular 128MB ve 256MB'lık belleği olan, sunucu-tipi Compaq makinalarda çalışıyorlar. Kullanıcı makinalarının hepsinde Windows yüklü; birkaçı Windows 95, kalanı ise Windows 98. 2 tane 24'lük HUB'ımız var. Erişim hızımız 10 Mbit/sn.
Merkez'in ilk işlevi, kullanıcıları aynı telefon hattı üzerinden Internet'e eriştirmekti. İlk kurduğumda, Slackware'i tercih etmiştim. Versiyonu 3.5'ti. Dial-on-demand özelliği de olan, elektrik kesilmelerinde bile problem yaratmayan çok güzel bir sistemdi. Hiçbir şikayetimiz yoktu.
Sonra, bu makinayı faks sunucu olarak da kullanmayı önerdim.
Hylafax'ı derleme aşamalarında bazı sorunlar çıkınca, hazır rpm dosyalarını kullanabilmek için RedHat'e geçmek zorunda kaldım. önce versiyon 6.0'ı, sonra 6.2'yi yükledim. (İtiraf etmeliyim ki, önceki sistemimizin güvenilirliğine hiçbir zaman erişemedik.)
Kullanıcıların IP numaraları, 192.168.1.x olarak tanımlı. Merkez'in IP numarası ise 192.168.1.254. IP maskeleme ve squid devrede.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Başlangıç Öyküsü Başlangıç İkinci Ethernet Kartının Tanıtılması
Bir Linux Kitaplığı Sayfası