Giriş
Önceki Iptables'ın Basit Kullanımı Sonraki
Giriş
Iptables 2.4.x çekirdek ile birlikte gelen ve ipchains ve ipmasqadm gibi programların yerini alan yeni nesil bir programdır. Linux-2.3.15 ve sonraki tüm çekirdek sürümlerinde çalışabilir.
Sunucunuzda Iptables'ın çalışabilmesi için çekirdeğinizde CONFIG_NETFILTER kısmının onaylanması ve gerekli seçeneklerin seçilmesi yeterlidir.
Iptables ile ;
  • Sunucunuzu internet üzerinden gelecek saldırılara karşı koruyabilir. Paket bazlı filtreleme yapabilir,
  • NAT ve Maskeleme (masquerading) özelliği sayesinde internet bağlantınızı paylaştırabilir,
  • NAT özelliği ile zorunlu proxy ( transparent proxy ) kurabilirsiniz.
Bir de baştan belirtmek istiyorum bu zincir tanımı bana pek ters geldi ama yerine ne kullanacağımı bilemedim.
Telif Hakkı ve Lisans
Bu belgenin, Iptables'ın Basit Kulanımı, telif hakkı (c) 2002 Levent YILDIRIM'a aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.1 ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html adresinde bulabilirsiniz.
Linux, Linus Torvalds adına kayıtlı bir ticarî isimdir.
Feragatname
Bu belgedeki bilgilerin kullanımından doğacak sorumluluklar, ve olası zararlardan belge yazarı sorumlu tutulamaz. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayana aittir.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim bir ticarî isim yada kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Iptables'ın Basit Kullanımı Başlangıç Temel kavramlar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası