Yasal Koruma
Önceki A. Örnek Formlar Sonraki
Yasal Koruma
Sistemlerinde herhangi bir çalışma yapmadan önce kullanıcılara bir çeşit anlaşma imzalatmak isteyebilirsiniz. Böyle bir belge, kullanıcılara Kurulum Şenliğinden tam olarak ne bekleyip, ne bekleyemeyeceklerini açıklayabilir.
Bu belgelerden birisini kullanmaya karar verirseniz, lütfen bölgenizdeki bir avukata gösterip danışın.
Eğer bir avukat tarafından onaylı belgeniz mevcut ise, bir kopyasını, gelecekteki sürümlere eklenmek üzere bu NASIL belgesinin asli yazarına göndererek, Linux camiasına katkıda bulunun.
İbraname
Aşağıdaki, David Pitts'in sitesinde yayınlanan formun önemli ölçüde değiştirilmiş bir sürümüdür.
KURULUM ŞENLİĞİ İBRANAMESİ
Siz ve Kurulum Şenliğinin düzenleyen (__________________________ Linux Kullanıcıları Grubu üyeleri, bundan sonra Kurulumcular olarak anılacaktır) arasındaki bu ibra anlaşmasını imzalayarak, bazı yasal haklarınızdan feragat edecekseniz. Bu yüzden anlaşmayı dikkalice okuyunuz. Eğer bu anlaşmanın yasal etkileri hakkında sorularınız varsa, Kurulumculardan birisi ile değil, bir avukat ile görüşün. Lütfen bu anlaşmayı imzalamadan Kurulum Şenliğine katılamayacağınızı biliniz. Bu anlaşmayı imza ederek şunları kabul etmiş olursunuz:
  1. Bu anlaşmayı imzalamanız Kurulumcular tarafından sağlanan hizmetler için kısmi değerlendirmedir.
  2. Kurulumcular bilgisayar ekipmanınız üzerinde yapılacak çalışmanın başarılı olacağı sözünü vermemektedir. Bir Kurulumcu bilgisayar ekipmanınız üzerinde Linux işletim sistemini kurma, yapılandırma veya başka bir şekilde çalışır hale getirmek için size yardımcı olacaktır. Ancak, uygunsuz yapılandırılmış bilgisayar donanımı dahil olmak üzere, muhtemel bilgisayar yazılım veya bilgisayar donanım hatalarından dolayı her deneme başarılı olamayabilir.
  3. Bilgisayar ekipmanınızda Linux işletim sistemini kurma, yapılandırma veya başka bir şekilde çalışır hale getirme girişiminin, hiç bir dikkat, özen, yönerge veya deneyimin yok edemeyeceği tehlikeler barındırmaktadır.
  4. Bilgisayar ekipmanınızda Linux işletim sistemini kurma, yapılandırma veya başka bir şekilde çalışır hale getirme girişiminin, özellikle bilgisayarınızın sabit diskini bölümleme veya yeniden bölümle içeren girişimlerin, o sabit diskte tutulan bilgilerin bir kısmı veya tamamının yok olması ile sonuçlanabilir. İşbu madde ile bilgisayar ekipmanınızda Linux işletim sistemini kurma, yepılandırma veya başka bir şekilde çalışır hale getirme girişiminden önce önemli verilerinizi yedeklemeniz yönünde uyarı yapılmıştır.
  5. Kurulum Şenliği'nin, bir çok bilgisayar bileşeninin, çevrebiriminin ve sistemin mevcut olduğu, doğal yapısında karmaşanın var olduğu bir etkinliktir. Bu yüzden mülkünüzün güvenliğinden kendiniz sorumlusunuzdur.
  6. Yukarıda beyan edilen tehlikelerin riskleri açık ve net bir şekilde üstlenilmiştir.
  7. Bu anlaşmayı imzalayarak Kurulumcuları, bilgisayar ekipmanınıza Linux işletim sistemini kurma, yapılandırma veya başka bir şekilde çalışır hale getirme girişiminde oluşabilecek herhangi bir yasal yükümlülükten ilelebet muaf tuttuğunuz ibra edilmiştir. Bu ibraname bilgisayar ekipmanınıza Linux işletim sistemi kurma, yapılandırma veya başka bir şekilde çalışır hale getirme girişimi esnasında herhangi bir Kurulumcunun ihmali sonucu oluşabilecek kayıpları içerir ama bununla sınırlı değildir.
Aşağıyı imza ederek yukarda verilen maddeleri anladığınızı kabul etmiş olursunuz.
Sizin:
İmzanız: __________________________________________________
Adınız ve Soyadınız: _______________________________________________________
Ay: ____________ Gün: __________ Yıl: ________
Şahidin:
İmzası: __________________________________________________
Adı ve Soyadı: _______________________________________________________
Ay: ____________ Gün: __________ Yıl: ________
Feragatname
Aşağıdakilerin telif hakkı 1998 Chris Halsall ve Victoria Linux Kullanıcıları Grubu'na aittir. Açık Kaynak Yazılım teşviği için yeniden kullanımına izin verilmiştir.
Linux Kurulum Şenliği Feragatnamesi
Ben, _______________________________ "Linux Kurulum Şenliği"ne tamamen kendi riskimle katıldığımı beyan ederim. Bilgisayar sistemimdeki verilerin bütünlüğünün sorumluluğunu, tüm önemli verilerimin yedeğini aldığımı, gönüllü yardımcıları bilgisayar sistemimde, verilerimde veya başka bir zarardan veya bu etkinliğe katılmamdan dolayı oluşabilecek yükümlülüklerden dolayı, suçlamayacağımı kabul ederim. Devamen, her türlü lisans bedelinden, paylaşılan yazılım kaydından veya edineceğim yazılıma uygulanacak başka lisans gerekliliklerinden sorumlu olduğumu kabul ederim. Bu etkinliğin amacı, yasal olarak dağıtımı serbest, kullanıcının bedel ödemediği Açık Kaynaklı Yazılım Paketlerinin dağıtımını sağlamaktır.
Sistemimin, kurulumdan önce ve sonra düzgün olarak çalışması için gereken her türlü mantıklı çaba sarfedilecektir, yine de, bu etkinlikte kurulan yazılımın bedelsiz olarak lisanslanmasından dolayı, telif hakkı sahibinin(lerinin) ve gönüllü yardımcıların ve/veya diğer tarafların bu malzemeyi, ticarete elverişlilik hakkında ve belirli bir amaca uygunluk hakkında açıkça beyan edilmiş veya ima edilmiş, dahil ama bununla sınırlı olmayan, hiç bir garanti vermeden, "olduğu haliyle" sunmakta olduklarını kabul ederim. Bu yazılımın kalite ve performansının ve ilintili belgelendirme doğruluğunun tüm riski bendedir. Bu yazılım veya belgelendirmesinin kusurlu çıkması halinde, gerekecek tüm bakım, tamir veya düzeltme masraflarını karşılamayı kabul ederim.
İmza: __________________________________ Tarih: ___________
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Bilgi Formu Başlangıç B. Yararlı Kaynaklar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası