Ayarlar
Önceki Hylafax Sunucu ve İstemci Kurulumu NASIL Sonraki
Ayarlar
Programın kurulumu bittikten sonra faxsetup komutunu veriyoruz.Burada karşınıza gelen soruları cevapladıktan sonra otomatikman modem ekleme bölümüne geçiyor. (Biz cnet 56K haricî modem kullanıyoruz ve tanıtırken herhangi bir sorunla karşılaşmadık). Modem bölümünde modeminizin bağlantı noktasını yazıyorsunuz mesela ttyS0 veya ttyS1.
Not
Eğer modemi ilk seferde tanıtamadıysanız veya modeminizin linux tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek istiyorsanız wvdial (benim tercihim) veya minicom programlarını kullanabilirsiniz. Modeminiz eğer linux tarafından tanınmışsa faxaddmodem komutunu kullanarak modeminizi tekrar faxserver'a tanıtabilirsiniz.
Modeminizide tanıttıktan sonra sıra istemci ayarlarına geliyor. /usr/src/hylafax4.1/etc/ içindeki hosts.hfaxd dosyasının içine istemclerin ip numaralarını ve istemcilerin isimlerini yazıyorum.
Benim hosts.hfaxd dosyam aşağıdaki gibi:
localhost
127.0.0.1
192.168.0
192.168.0.188
192.168.0.196
192.168.0.234
gibi devam ediyor.
Bu ip adreslerin altınada istemcilerin makina isimlerini yazdım. (Bu isimler cypheus'da username kısmına gelecek olan isimler)
    faxuser
    ahmet
    mehmet
    hasan
    huseyin
gibi devam ediyor.
Not
Aslında istemciler faxadduser komutu ile eklenip faxdeluser komutu ile silinebiliyor, ama ben dosya düzenleme yöntemini kullanıyorum.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kurulum Başlangıç İstemci Programı Cypheus
Bir Linux Kitaplığı Sayfası