Giriş
Önceki Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz Sonraki
Giriş
2002 yılında, Ottowa Linux Sempozyumu'nda, "LinuxChix Birds Of a Feather" oturumuna ev sahipliği yaptım. BOF sırasında ve konferans boyunca, aşağıdaki gibi bir dizi soruyla karşılaştım:
 • "Kız arkadaşım Windows'tan nefret ediyor, onu Linux kullanmaya nasıl teşvik edebilirim?"
 • "Hemen hemen hiçbir kadın, yerel Linux Kullanıcı Grubu'ma katılmıyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?"
 • "Açık kaynak dünyasında neden daha fazla kadın yok?"
Şüphesiz, Linux dünyasındaki insanlar, daha fazla kadının Linux'la iç içe olmasından hoşnut olacaktır, ancak çoğu kişi neden bu kadar az kadının Linux'a ilgi duyduğunu ya da bu durumu nasıl değiştireceklerini bilmemektedir. Bu NASIL belgesi, zaten Linux dünyasında etkin ve onunla iç içe olan kadınların açıklamalarını, tavsiyelerini, düşüncelerini özetlemek için sarfedilen bir çabadır. Bu belge, LinuxChix BOF'a iştirak eden kadınların birebir yorumlarıyla başladı ve aylar boyunca orijinal BOF'taki daha birçok kadının yorumları da eklendi. Yani başka bir deyişle, bu belge, Linux'la gerçekten ilgili kadınların duygu ve düşüncelerini ifade etmektedir. "Bunu yapan" kadınları gösterirken, bizi şu anda bu camiada olmaya iten baskıların yanında, hala diğer kadınların niçin Linux dünyasını bıraktığına ya da hiç girmediğine dair oldukça önemli sezgilere sahibiz.
Bu NASIL belgesinde, ana tema olarak, kadınların neden bilgisayar dünyasının dışında kaldıklarından, neden özel olarak Linux'tan uzak durduklarından ve kadınları Linux kullanmaya nasıl teşvik edebileceğinizden bahsedeceğiz. Umarız bu NASIL belgesi, daha fazla kadının Linux kullanmasına, kurmasına ve geliştirmesine yardımcı olacaktır.
Hedef Kitle
Bu belge daha çok, Linux'la ilgili daha fazla kadın görmek isteyen coşkulu Linux taraftarları için tasarlanmıştır. Belgenin hitap ettiği ikinci kesim de, Linux ve bilgisayarlarla aşırı derecede meşgul olan ve eğlenen, arada sırada oturup neden daha çok kadının kendileriyle aynı meraka sahip olmadığını düşünen kadın ve erkeklerdir. Umarız bu NASIL belgesinden, kadınların neden Linux'tan uzak durduklarına dair bir kavrayışa ve bu eğilimi nasıl tersine döndüreceğimize dair birkaç fikir sahibi olarak ayrılırsınız.
Bu NASIL belgesi, doğrudan, kadınların Linux'ta yetersiz olduklarını ya da kadınların Linux'tan uzak durarak daha iyi bir iş yapacaklarını düşünen insanlara karşı yazılmış bir belge değildir. Eğer şimdiden kadınların harici nedenlerle bilgisayarlardan ve Linux'tan uzaklaştırıldığına inanmıyorsanız, bu NASIL belgesi muhtemelen sizi ikna edemeyecektir (buna rağmen, araştırmanıza yardım edebilecek ilginç yollar bulmanıza yardım edebilir).
Bu NASIL belgesi, kesinlikle, erkek Linux'çuların, randevulaşmak için nasıl kadın Linux'çular bulabileceklerine yardımcı olmak için hazırlanmamıştır. Kadınlar ve Linux hakkındaki belli başlı çelişki şudur: genelde Linux'la ilgilenen daha fazla kadın olmasından endişeli olanlar genelde tesadüfen onlara ilk tekmeyi basanlar olur. Çoğu zaman, Linux'la ilgilenen daha fazla kadın olmasını isteyen erkekler de sırf tekmeyi basmaktansa yeni bir kız arkadaş bulmak için bir fırsat olarak görürler! Bu NASIL belgesi, hangi davranışların kadınları Linux'tan defetmeye yarayacağını ve hangi hareketlerin Linux'a yaklaştıracağını açıklamaya çalışmıştır.
Sorun ne? Cinsel ayrımcılık öldü!
Çoğu zaman duyduğum bir düşünce: "Ne sorunu? Sorun yok! Cinsel ayrımcılık öldü! Kadınlar Linux'tan uzak duruyorlar, çünkü öyle istiyorlar!" Eğer siz de bu şekilde hissediyorsanız, bu düşüncenizi bu NASIL belgesini okumayı bitirdiğinizde değiştirebilirsiniz. Ben de gerçekten cinsel ayrımcılığın ölmüş olduğuna inanıyordum. Ancak kısa bir zaman sonra, bilgisayar e-posta listelerinde katılan birkaç kadınla birlikte ne kadar yanlış düşündüğümü anladım. Haftadan haftaya, kadınlar, kadın oldukları için nasıl ayrımcılık yapıldığına ve nasıl hakarete uğradıklarına dair yeni hikayelerle gelmeye başladılar. Ne bu hikayeler çok eski, ne de bu insanlar cinsel ayrımcılığın daha kabul edilebilir olduğu zamanlarda yetişmişler. Bunlar, bugünün kadınının günden-güne tecrübeleri, daha güncel bir deyişle, cinsel ayrımcılıktan dolayı mesleklerinden defedilmeye çalışılan kadınların tecrübeleri. Bu kuramsal bir durum değil -- birçok kadın, amirleri de dahil, kaba cinsel ayrımcılık vukuatları yüzünden işte ya da okulda bilgisayar alanını bırakıyorlar.
Günümüzün "modern" cinsel ayrımcılığına örnekler:
İlk ileti bir kadın tarafından, Sydney LKG e-posta listesine atılmış:
Sonraki iletiler, sorunu "aşırı-gerilmiş dişi" olarak teşhis ediyorlar:
Deh! Sürpriz, onu defetmek için yeterli iki cevap geliyor:
Başka bir kadından inanılmaz komik ve kahramanca bir cevap geliyor:
İşaret edilen alaycılığa rağmen, iğrenç adam hala hızını alamıyor:
Postayı alan bir adamdan harika bir cevap:
Cinsel ayrımcılık hala hayatta ve evet, kadınları Linux'un dışına itiyor. Yukarıdaki iletilerdeki Linux kullanıcılarının kof, aptal ya da iyi niyetli ya da herhangi bir nedenden cinsel ayrımcı olarak etiketlenmemesini ve bu "aşırı-gerilmiş dişiler" hakkında şaka yaptıklarını savunabilirsiniz, ancak hareketlerinin bir sonucu olarak bu kadınlar Linux'u bırakıyor ve bu önlenmesi gereken bir durum.
Yazar hakkında
Val Henson bir Linux çekirdek geliştiricisi, LinuxChix'in aktif bir üyesi ve bir kadın. İlgi alanları: işletim sistemleri araştırması dahil, kadın ve bilgisayar bilimleri ve kaliteli bira. Bu NASIL belgesinin hazırlanmasına katkıda bulunanlar:
 • Raven Alder
 • Suzi Anvin
 • Poppy Casper
 • Claudia "Texchanchan" Crowley
 • Steph Donovan
 • Joy Goodreau
 • Telsa Gwynne
 • Amy Hieter
 • Hanna Linder
 • Anna McDonald
 • Marcia Barret Nice
 • Miriam Rainsford
 • Carla Schroder
 • Jenn Vesperman
 • Jenny Wu
 • Megan "Piglet" Zurawicz
 • Safari
 • Ve anonim olarak anılmayı isteyen daha birçoğu.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz Başlangıç Niçin Linux'la ilgilenen çok az kadın var?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası