Yardımcı Bilgiler
Önceki djbDNS Kurulumu NASIL Sonraki
Yardımcı Bilgiler
Bu bölümde şahsımın ilgisini çeken birkaç noktayı anlatacağım:
Aynı veriyi içeren 5 web sunucusu için yük dengelemesini nasıl yaparım?
Aslında dns tabanlı yük dengelemesine tam manasıyla sıcak bakmasam da djbdns ile yük dengelemesi yapılabiliyor. Eğer Linux altında gerçek bir yük dengelemesi ya da Yüksek Kullanılabilirlik arıyorsanız http://www.linux-vs.org/ ya da adreslerine bakın derim. Neyse biz konumuza dönelim. Amacımıza ulaşmak için TTL ile oynayacağız. Her bir www sunucumuzun girdisi için 5 saniye bir TTL tanımlayacağız. Böylece karşı tarafta depolanan sorguların yaşam süresi 5 saniye olacak. Gelen her bir istek için djbdns'te döner turnuva yaparak bu 5 sunucu arasında tercihini yaparak karşı taraftaki çözümleyiciye bildirecektir.  /etc/tinydns/root/data dosyasına
+www.yildiz.edu.tr:193.140.1.1:5
+www.yildiz.edu.tr:193.140.1.2:5
+www.yildiz.edu.tr:193.140.1.1:5
......
yazılır. /etc/tinydns/root/ dizininde make komutu çalıştırarak tinydns-data komutunun data dosyasındaki bilgileri data.cdb gibi cdb biçeminde saklaması sağlanır.
Değişik istemcileri değişik sunuculara nasıl yönlendirebilirim?
Diyelim ki üniversiteniz ya da şirketiniz içinden gelen sorgulara yani intranetinizden gelen sorgulara http://www.yildiz.edu.tr/ için 193.140.1.1 Internet'ten gelen http://www.yildiz.edu.tr/ sorguları için 192.193.140.1.2...5 arası cevapların verilmesini istiyorsunuz. Bunun için /etc/tinydns/root/data dosyasına farklı iki konum tanımlarız. IN ve EX gibi 1 ya da 2 byte uzunluğunda (maximum  2 byte uzunluğunda) tanımlamalar yaparız. Şöyleki:
%IN:193.140.1
%EX
+www.yildiz.edu.tr:193.140.1.1:5::IN
+www.yildiz.edu.tr:193.140.1.2:5::EX
+www.yildiz.edu.tr:193.140.1.3:5::EX
...
Aynı ağda bulunun bir dnscache o ağ için tanımlı yetkili isim sunucusunu nasıl bulacak?
Normalde aşağıdaki bir düzenleme yapılmazsa yerel olarak bulunabilecek bir cevap için bütün Internet'i gezmesi gerekecektir. Bu durumu önlemek için:
# cd /etc/dnscachex/root/servers
# echo "193.140.1.1" > yildiz.edu.tr
# echo "193.140.1.1" > 1.140.193.in-addr.arpa
ile bu sorunu çözebilirsiniz.
djbDNS çalışmadı...
Bu kısım çok önemli (!!!). Diyelimki djbdns'i kurdunuz ve herşeyin tam olarak çalışıp çalışmadığından emin olmak için sisteminizi yeniden başlattınız. Fakat o ne... Djbdns çalışmadı!!! ve şu şekil bir hata veriyor:
svscan: warning: unable to start supervise dnscache: file does not exist
Burada bulunamayan ve svscan'in dnscache'i çalışmamasını sağlayan /usr/local/bin altında daemontools komutlarının bulunmaması.
Buradaki çözüm: /usr/local/etc/rc.d/djbdns.sh gibi bir dosya oluşturup, chmod 755 djbdns.sh ile çalıştırılabilir hale getirip şu satırları djbdns.sh'a eklemektir.
#!/bin/sh
 export PATH="$PATH:/usr/local/bin"
 svscan /service &
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
DjbDNS Komutları Başlangıç Kaynaklar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası