axfrdns-get (Bölge Transfer İstemcisi)
Önceki djbDNS Kurulumu NASIL Sonraki
axfrdns-get (Bölge Transfer İstemcisi)
Eğer birincil sunucu olarak bir BIND sunucu kullanacaksanız ikincil isim sunucu olarak axfr-get programını kullanmalısınız. Ya da diğer bir birincil tinydns sunucusundan bölge transferinde bulunmak için kullanılabilir. Eğer iki sunucu da (birincil ve ikincil) tinydns ise scp ya da rsync ile doğrudan ana sunucudan data.cdb'yi ikincil sunucunun /etc/tinydns/root/ dizinine kopyalayabilirsiniz. Eğer rsync hususunda bir bilgi almak isterseniz http://www.freebsddiary.org/ adresini ziyaret edebilir ya da "man rsync" ile kılavuz sayfasından bilgi alabilirsiniz.
Axfrdns-get kısaca şöyle çalışır:
# tcpclient yetkili-isim-sunucu-IP 53 axfrdns-get yildiz.edu.tr fn fn.tmp
Burada eğer axfrdns-get çeşitli sorguları yaparak alan için birincil sunucuyu bulacak ve eğer birincil sunucuda bölge transferi için axfrdns-get komutunun çalıştığı sunucuya izin verilmişse birincil sunucudan çektiği yildiz.edu.tr hakkındaki bilgileri fn.tmp olarak yazacaktır. Eğer bölge transfer işlemi başarı ile tamamlanırsa dosya adı otamatik olarak fn olarak değiştirilecektir. Bu fn dosyası da  tinydns-data biçeminde olacaktır. Yani daha önce gördüğümüz data dosyası ile aynı biçemde olacaktır.
Genel olarak axfrdns-get programının getirdiği dosyalarda aynı kayda ait birden fazla girdi olacaktır. Dosyayı "sort -u" komutu ile sıralayabilirsiniz.
Uyarı
axfrdns-get için daha önceden tcpclient programını kurmuş olmanız gerekmektedir. Zaten sisteminiz tcpserver  kurulu ise tcpclient otomatik gelecektir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Bölge (zone) Transferi Başlangıç DjbDNS Komutları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası