İşleri Küme Üzerinde Gerçekleştirme
Önceki Linux Kümeleme NASIL Sonraki
İşleri Küme Üzerinde Gerçekleştirme
Küme üzerindeki kullanım geliştikçe bu bölüm de geliştiriliyor; ama bu zamana dek farklı makinelerdeki görevler arasında iletişimi sağlamak için ileti aktarımı yapan kendi rutin kümelerimizi yazmaya meyilliydik.
Birçok uygulama, özellikle DNA dizilimi hesaplama alanlarında katı olarak paralelleştirilebilir ki bu, kusursuz dağıtımın, görevlerin makineler arasında eşit olarak dağıtılmasıyla başarılabileceği anlamına gelir (örneğin, bütün bir DNA dizilimini (gen) analiz ederken tek tek her gen/protein'i inceleyerek uygulanan bir teknikte, her bir işlemci bir kerede diğer tüm işlemcilerden bağımsız olarak bir gen/protein üzerinde çalışabilir).
Buraya kadar profesyonel bir sıralama sistemi kullanma ihtiyacı hissetmedik; ama bunun, çalıştırmak istediğiniz uygulamaların türüne son derece bağlı olduğu çok açıktır.
Kabaca Kıyaslamalar
Çalıştırdığımız tek en önemli program (bizim ab initio protein katlayan simülasyon programımız) için P 3.1 GHz işlemcili makinenin işlem gücüne göreli olarak elde edilen ortalama değerler:
    Xeon    1.7 GHz işlemci yaklaşık %22 daha yavaş
    Athlon  1.2 GHz işlemci yaklaşık %36 daha hızlı
    Athlon  1.5 GHz işlemci yaklaşık %50 daha hızlı
    Athlon  1.7 GHz işlemci yaklaşık %63 daha hızlı
    Xeon    2.4 GHz işlemci yaklaşık %45 daha hızlı
    Xeon    2.7 GHz işlemci yaklaşık %80 daha hızlı
    Opteron 1.4 GHz işlemci yaklaşık %70 daha hızlı
    Opteron 1.6 GHz işlemci yaklaşık %88 daha hızlı
Evet, yanlış görmediniz, Athlon 1.5 GHz Xeon 1.7 GHz'den daha hızlı. Çünkü Athlon saat periyodu başına (IPC ~ instructions per clock) 9 talimat (IPC) çalıştırırken Xeon sadece 6 IPC çalıştırır (siz hesaplayın artık!). Çalışır dosyalar makinelerde tek tek derlendiği (dolayısıyla örneğin matematik kütüphanelerinin kalitesinin bir etkisi olacaktır) ve desteklenen donanımlar farklı olduğu için bu son derece özensiz bir kıyaslamadır.
Bir Sonraki Yeniden Başlatmaya Dek Geçen Zaman
Bu makineler, çok ağır yükler altında sürekli olarak çalıştırılarak hata kontrolünden (genellikle yeni birkaç makinede bazı donanım problemleri olabilir) geçtiklerinden dolayı hem donanım hem yazılım bakımından inanılmaz şekilde sağlamdır. Yaygın bir örnek aşağıda verilmiştir. Yeniden başlatmalar genel olarak bir sigorta attığında olmuştur.
  2:29pm  up 495 days,  1:04,  2 users,  load average: 4.85, 7.15, 7.72
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kurulum, Yapılandırma ve Bakım Başlangıç Teşekkür
Bir Linux Kitaplığı Sayfası