Çeşitli konular
Önceki Linux Açılış Disketi NASIL Sonraki
Çeşitli konular
Ramdisksiz kök dosya sistemleri
Bir kök dosya sisteminin oluşturulması bölümünde ramdisk içine yüklenen bir sıkıştırılmış dosya sisteminin nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Bu yöntemin çeşitli faydaları olduğu için, geniş çapta kullanıma sahiptir. Bununla birlikte, küçük boyutlu RAM'lere sahip bazı sistemler bunu gerçekleştiremezler. Bu nedenle kök dosya sistemi doğrudan disketten bağlanmalıdır.
Bu tür dosya sistemlerini oluşturmak, sıkıştırılmış dosya sistemlerini oluşturmaktan daha kolaydır. Çünkü başka aygıtlar üzerinde uğraşmaktansa, bu dosya sistemi doğrudan disket üzerinde oluşturulabilir ve sıkıştırılmak zorunda değildir. Biz burada, daha önceki anlatımımızdan farklı yönlerini açıklayarak ana hatları ortaya koyacağız. Şayet bu yöntemi tercih ederseniz, elinizde daha kısıltlı bir alan bulunacağını aklınızdan çıkarmayın.
  1. Kök dosyaları için ne kadar alana sahip olduğunuz hesaplayın. Şayet tek bir önyükleme ve kök disketi yapıyorsanız, tek bir diskete çekirdek ve kök dosya sistemi için gereken blokları sığdırmak zorundasınız.
  2. mke2fs kullanarak disket üzerinde uygun boyutlu bir kök dosya sistemi oluşturun.
  3. Daha önceden tarif edildiği şekilde dosya sistemini doldurun.
  4. Bu işlem bittiğinde dosya sistemini ayırıp, onu diskete sıkıştırılmamış bir şekilde aktarın.
  5. Çekirdeği diskete kopyalayın. Ramdisk kelime değerini hesaplarken, 14. biti sıfıra ayarlayın ve dosya sisteminin ramdiske yüklenmeyeceğini belirtin. Daha önce tarif edildiği şekilde rdev'i çalıştırın.
  6. Kök dosya sistemini daha önceki gibi aktarın.
Kullanabileceğiniz çeşitli kısa yollar mevcuttur. Şayet iki disketlik bir set yapıyorsanız, kök dosya sistemini doğrudan bir disket üzerinde oluşurabilir ve sabit diskinizdeki bir dosya ile disket arasında taşımacılık yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, hem tek disketli sistem yapacak hem de LILO kullanacaksanız, bütün disket üzerinde çekirdek, LILO dosyaları ve kök dosyaları içeren tek bir dosya sistemi oluşturabilir ve daha sonra son adım olarak LILO komutunu çalıştırabilirsiniz.
Uygulamalar disketinin oluşturulması
Bir uygulama disketi yapmak nispeten daha kolaydır -- biçimlenmiş bir diskette bir dosya sistemi oluşturun ve dosyları oraya kopyalayın. Bu disketi bir önyükleme disketi ile kullanmak için, sistem açılışından sonra, uygulama disketini kök dizine bağlamanız yeterlidir.
Daha önceki açıklamalarda da belirttiğimiz gibi, uygulama disketi /usr altına bağlanabilir. Bu durumda, ikilik dosyaları diskette /bin dizini altına yerleştirdiyseniz PATH ortam değişkenindeki /usr/bin tanımı sayesinde burası erişilebilir bir alan olur. Bu uygulamalar tarafından ihtiyaç duyulan kütüphaneler de uygulama disketi içinde /lib dizini altına yerleştirilebilir.
Bir uygulamalar disketi yaparken şu noktaları aklınızdan çıkarmayın:
  1. Kritik öneme haiz sistem ikilikleri veya kütüphaneleri uygulamalar disketine koymayın. Unutmayın ki sistem açılana kadar, bu disketin içindekileri sisteme bağlamanız mümkün değildir.
  2. Bir diskete ve disket sürücüsüne takılan bir teybe aynı anda erişim sağlayamazsınız. Yani, uygulama disketi sisteme bağlı iken teyp sürücüye erişim mümkün olmayacaktır.
  3. Uygulama disketindeki dosyalara erişim nispeten yavaş olacaktır.
Uygulamalar disketi dizin listesi örneği bölümünde uygulama disketindeki dosyalar için örnek bir liste bulabilirsiniz. Faydalı olabilecek bir kaç fikir: diskleri araştırma ve yönetme programları (format, fdisk) ve dosya sistemleri (mke2fs, fsck, debugfs, isofs.o), hafif siklet bir metin düzenleyici (elvis, jove), sıkıştırma ve arşivleme araçları (gzip, bzip, tar, cpio, afio), teyp araçları (mt, ftmt, tob, taper), iletişim araçları (ppp.o, slip.o, minicom) ve aygıtlar için araçlar (setserial, mknod).
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kök dosya sistemi boyutunun küçültülmesi Başlangıç Profesyoneller nasıl yapıyor
Bir Linux Kitaplığı Sayfası