Çekirdek Seçimi
Önceki Linux Açılış Disketi NASIL Sonraki
Çekirdek Seçimi
Bulunduğunuz noktada, sıkıştırılmış bir kök dosya sistemine sahipsiniz. Şimdiki adımımız bir çekirdek seçmek veya derlemek. Pek çok durum için, kullandığınız sistemdeki çekirdeği diskete kopyalamak ve bununla açılış yapmak mümkün olabilir. Bununla birlikte, kendi çekirdeğinizi kendiniz oluşturmak isteyeceğiniz zamanlar da olabilir.
Birinci sebep: boyut. Şayet tek bir önyükleme ve kök disketi elde etmek istiyorsanız, çekirdek disketteki en büyük dosya olacak ve hali ile siz de bu boyutu küçültmek isteyeceksiniz. Çekirdek boyutunu küçültmek için, arzu edilen sistemde sadece gerekli olacak işlevleri yerine getirecek bir çekirdek düzenlemek yeterli olacaktır. Bunun anlamı, ihtiyacınız olmayan herşeyi atın demektir. Safra atma zamanı geldi millet. Ağ terkedilecek birinci şey olabilir. Kullanmayacağınız disk sürücüleri ve diğer aygıtları peşi sıra göndermek de iyi bir tercihtir. Daha önce de söylediğim gibi, ramdisk ve ext2 desteğini çekirdeğinize gömmelisiniz.
Gerekli olacak asgari gereksinimleri çekirdeğe gömdükten sonra, başka neler lazım olacak diye çalışmaya başlayabilirsiniz. Galiba, önyükleme ve kök disketi için en gerekli olan şey, bozulmuş dosya sistemlerini kontrol etmek ve yeniden düzeltmektir. Bunu yapabilmek için de çekirdek desteğine ihtiyacımız var. Örneğin; yedeklerinizi ftape kullanarak teyp sürücü üzerinde saklıyor iseniz ve kök sürücünüzü ve ftape'i içeren sürücünüzü kaybetmişseniz, yedeklerinizi teypten geri yükleyemezsiniz. Linux'u tekrar kurmalı, ftape'i tekrar indirip sisteme yüklemeli ve daha sonra yedeklerinize ulaşmayı denemelisiniz.
Buradaki önemli nokta; yedeklerinizi desteklemek için çekirdeğe eklediğiniz G/Ç desteğini, önyükleme ve kök disketindeki çekirdeğe de vermeniz gerektiğidir.
Çekirdeğin nasıl derleneceğini anlatan kılavuzlar, çekirdek ile birlikte dağıtılmaktadır. Buradaki adımları izlemek oldukça kolaydır, bu nedenle /usr/src/linux altına bakmanız faydalı olabilir. Şayet çekirdeği derlemek ile ilgili sorunlarınız varsa, önyükleme ve kök sistemi yapmaya kalkışmamanız gerektiği sonucunu çıkarabiliriz. Çekirdek yok ise, bu tür bir sistem yapmaya kalkmanın da bir anlamı yoktur. Derleme işleminde sonra ``make zImage'' ile çekirdeği sıkıştırmayı unutmayın.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Bir kök dosya sisteminin oluşturulması Başlangıç Herşeyi biraraya getirelim
Bir Linux Kitaplığı Sayfası