Giriş
Önceki Linux'da Astronomi NASIL Sonraki
Giriş
Gerekli Bilgi
SuSE, Redhat ve diğer büyük Linux dağıtımlarının sayesinde Linux tabanlı sistemlerin kullanılması giderek kolaylaşmasına rağmen hala bir çok Linux'u kullanmak için temel UNIX becerilerinin anlaşılmasına ihtiyaç vardır. Bu yüzden bu NASIL belgesinde okuyucunun, program derleme ve kurmayı da kapsayan temel UNIX bilgisine sahip olduğu kabul edilecektir.
Kullanışlı bulduğumuz birkaç kaynak aşağıdadır:
 • "UNIX Sistemi İçin Pratik Bir Rehber", Mark G. Sobel
 • "UNIX Çerçevesinde İleri Programlama", W. Richard Stevens
 • "LINUX ile Çalışmak", Matt Welsh ve ark.
 • "LINUX Aygıt Sürücüleri", Alessandro Rubini
Benzer şekilde, bu belge astronomi ilkeleri veya astronomi araçları için eğitim ya da başvuru belgesi değildir. Astronomi belki de tüm bilimlerin en büyüğüdür. Birbirinden çok farklı disiplinleri bir arada kullanarak evrenin kendisini anlamaya çalışır. İlgilendiğiniz konular sizi farklı yönlere götürecektir. Kullandığımız kaynaklardan bazıları şunlardır:
 • "Astronomik Almanak İçin Güneşdışı Gezegen Eki", P. Kenneth Seidelmann
 • "Kişisel Bilgisayarınız ile Astronomi", Peter Duffett-Smith
 • "Kişisel Bilgisayarınızda Astronomi", Oliver Montenbruck ve ark.
 • "Küresel Astronomi Ders Kitabı", W. M. Smart
 • "Astronomi ve Astrofizik Ansiklopedisi", Stephen P. Maran, ed.
Kapsam
Bu NASIL belgesinin yazarları belgenin kapsamını Astronomi uğraşına bir şekilde uygulanabilir Linux araçlarının bir kataloğu olarak tanımlamaktadırlar. Genel olarak internetteki astronomi referanslarını listelemek niyetinde değiliz. Astronominin bilimsel yönünden çok teknolojik yönelimleriyle ilgilendiğimizden başka yönlerden astronomiye katkıda bulunan Linux araçları ile ilgili ekleme yapabilecekseniz memnun oluruz. Bize yukarıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
Feragatname
Bu belgenin içeriği için sorumluluk kabul edilmez. Kavramları, örnekleri ve diğer içeriği zarar olasılığını göze alıyor iseniz kullanınız. Bu, belgenin yeni bir düzenlemesi olduğu için hatalar veya yanlışlıklar olabilir ki bunlar sisteminize zarar verebilir. Uyarıyı dikkate alınız, yazar(lar) ve dağıtıcılar bunun için herhangi bir sorumluluk altında değildir.
Bütün telif hakları aksi özel olarak belirtilmedikçe sahiplerine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticarî isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Ana kurulumdan önce ve düzenli aralıklarla sistemin yedeğini almanız şiddetle tavsiye edilir.
Sürüm
$Sürüm: 1.55 $
$Tarih: 2005/11/04 01:50:21 $
Bu belgenin son sürümünü Astronomy Net alanındaki Astronomy HOWTO adresinde bulabilirsiniz.
Önerileriniz varsa duymaktan memnun oluruz, Astronomi NASIL Yazarlarına gönderebilirsiniz.
Telif Hakkı
Bu belgenin ingilizce orjinalinin telif hakkı © 2000-2005 Elwood Downey ve John Huggins'e, Türkçe çevirisinin telif hakkı © 2005 İsmail Aykut'a aittir ve aşağıda belirtilen Linux Belgelendirme Projesi lisansı koşulları altında dağıtılabilir.
Aksi belirtilmedikçe Linux NASIL belgelerinin telif hakları yazarlarına aittir. Linux NASIL belgelerinin tamamı veya bir kısmı, fiziksel veya elektronik herhangi bir ortamda tüm kopyalar üzerinde bu telif hakkı uyarısı bulunduğu müddetçe çoğaltılabilir veya dağıtılabilir. Ticari dağıtıma izin verilir ve teşvik edilir; bununla birlikte yazar, bu tür dağıtımlardan haberdar edilmelidir.
Herhangi bir Linux NASIL belgesiyle ilişkili bütün dönüşümler, türemiş işler veya toplu işler bu telif hakkı uyarısı ile sunulmalıdır. Yoksa, bu NASIL'dan türemiş bir iş oluşturamazsınız ve onun dağıtımı üzerine ek kısıtlamalar ilave edemezsiniz. Bu kuralların istisnaları belirli durumlar altında kabul görebilir; aşağıda verilen adresten Linux NASIL koordinatörü ile iletişim kurabilirsiniz.
Kısacası, bu bilginin mümkün olduğu kadar çok kanaldan yayılarak gelişmesini istiyoruz. Bununla birlikte NASIL belgeleri üzerindeki telif hakkını yitirmemek arzusundayız ve NASIL'ların tekrar dağıtılması ile ilgili herhangi bir plandan haberdar olmak istiyoruz.
Eğer herhangi bir sorunuz varsa lütfen iletiniz:
Katkıda Bulunanlar
Astronomi NASIL'ın hedeflerini takip ettiğimiz gibi, buradaki veriyi bize sağlayan dünyanın değişik yerlerindeki insanların yardımlarından da bahsedeceğiz:
 • Progga - Belgeyi linuxdoc biçeminden docbook biçemine dönüştürerek kullanılabilir kalmasına yardım etti.
Çeviriler
Astronomi uluslararası bir çalışma alanı olduğundan bu NASIL belgesinin çevirilerini destekliyoruz. Bütün istediğimiz şunlar:
 • Eğer çevirmenseniz, lütfen yukarıdaki adresten bize ulaşın ki bunu duyurabilelim. Böylece okuyucular kolayca hangi dillere çevriler olduğunu ve nerede bulabileceklerini görürler.
 • Çeviriye başlamadan önce Astronomi NASIL belgesinin son sürümünü Astronomy Net adresinden edinin.
Çevirileri için aşağıdakilere teşekkür ederiz:
Yazarlar Hakkında
Elwood Downey yirmi yılı aşkın süredir değişik astronomi projeleri için yazılım yönetiminde tecrübe sahibidir. Elwood hakkında daha fazla bilgi Clear Sky Institute adresinden edinilebilir.
John Huggins sekiz yıl süren bir astronomi projesine yardım etmiştir ve donanım yönetimi konusunda elli yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Daha fazla bilgi John'nun Sitesinden edinilebilir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux'da Astronomi NASIL Başlangıç Yazılım
Bir Linux Kitaplığı Sayfası