Giriş
Önceki Linux Makina Dili NASIL Sonraki
Giriş
Not
Eğer NASIL'lara yabancı değilseniz veya sadece buradaki sembolik makina diliyle ilgisiz ıvır zıvırları okumaktan nefret ediyorsanız bu bölümü geçebilirsiniz.
Belgenin son sürümü
Bu belgenin en son resmi sürümleri Linux Sembolik Makina Dili (Linux Assembly) ve LDP sitelerinden elde edilebilir.
Önsöz
Bu belge, özellikle Linux işletim sistemi altında, 32-bit x86 sembolik makina dili kullanarak özgür yazılım altında programlayan ya da programlamak isteyenlerin sorularına cevap olmayı amaçlamaktadır. Pek çok yerde Evrensel Kaynak Konumlayıcılar (Universal Resource Locators - URL) bazı yazılım veya belge depoları için verilmiştir. Bu belge ayrıca, temel amacı olmamakla beraber, özgür olmayan (non-free), x86 tabanlı olmayan (non-x86) veya 32 bit olmayan (non-32-bit) derleyicilerle ilgili diğer belgelere de işaret etmektedir. Aynı zamanda, doğrudan sembolik makina diliyle ilgili olmayan platforma bağlı meselelerde, favori platformunuzda (artık her ne ise) programlama yapmak için SSS (Sıkça Sorulan Sorular) ve belgeler olduğuna da dikkat edin.
Sembolik makina dili ile programlamak temel ilgi alanı, C derleyicilerinin ihtiyaç duyulan ifadeleri sağlamakta yetersiz kaldığı (performans oldukça nadir bir meseledir), işletim sisteminin sindirim sistemi, yorumlayıcı, derleyici ve oyunları olduğundan, bu tür yazılımları geliştirmek üzerine odaklanıyoruz.
Eğer özgür yazılımın ne olduğunu bilmiyorsanız, pekçok yazılımda kullanılan ve pekçoğunun lisansının modeli olan, GNU Genel Kamu Lisansı'nı (GPL veya copyleft) lütfen dikkatle okuyunuz. Genelde adı COPYING (veya COPYING.LIB) olan bir dosya içerisinde gelmektedir. Özgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından yayınlanmış eserler de size yardımcı olabilir. Özellikler, özgür yazılımın en ilgi çekici özelliği başvurabileceğiniz veya düzeltebileceğiniz veya hatta bazen ödünç alabileceğiniz kaynak koduyla gelmesidir. Size özel lisansı okuyun ve ona bağlı kalın.
Katkıda Bulunanlar
Bu, etkileşimli olarak gelişen bir belgedir: Sorular sormak, sorulara cevap vermek, verilen cevapları düzeltmek, yeni yazılımlara işaret etmek, şu anki sürdürücüyü sayfadaki hatalar veya eksiklikler ile ilgili uyarmak için özellikle davet ediliyorsunuz. Tek kelimeyle, katılın!
Katılımda bulunmak için, geliştirici ile iletişime geçin.
Not
Yazım sırasında, bu kişi Konstantin Boldyshev idi, Francois-Rene Rideau artık yok (versiyon 0.5'den beri). Ben (Fare) uzun bir süreden beri bu belgeyi sürdürecek, yerime geçecek bir üstat (hacker) aramaktaydım ve sizlere değerli halefim olarak Konstantin'i sunmaktan memnunum.
Tercümeler
Bu NASIL belgesinin Kore diline çevirisi http://kldp.org/HOWTO/html/Assembly-HOWTO/ adresinden, Türkçe çevirisi ise http://belgeler.org/howto/assembly-howto.html adresinden edinilebilir. Tamamlanmamış Rusça çevirisi ise
http://volgograd.lug.ru/wiki/GrableVodstvo/articles/AssembleInLinux/ adresindedir. Ayrıca, eski NASIL sürümleri için Fransızca çeviriler vardı, fakat bulamadım.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux Makina Dili NASIL Başlangıç Sembolik makina diline ihtiyacınız var mı?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası