Hatalarla başa çıkma
Önceki APT NASIL Sonraki
Hatalarla başa çıkma
Genel hatalar
Hatalı durumlar her zaman olabilir, hataların çoğu basit bir şekilde düzeltilebilecek türdendir. Aşağıda sıklıkla karşılaşılan hatalar ve çözüm yöntemlerinin bir listesi verilmiştir:
 • Eğer apt-get install paket_adı komutunun ardından aşağıdaki gibi bir çıktı aldıysanız:
  Reading Package Lists... Done
  Building Dependency Tree... Done
  W: Couldn't stat source package list 'http://people.debian.org unstable/ Packages' (/var/state/apt/lists/people.debian.org_%7ekov_debian_unstable_Packages) - stat (2 No such file or directory)
  W: You may want to run apt-get update to correct these missing files
  E: Couldn't find package penguineyes
  
  /etc/apt/sources.list dosyasında yaptığınız son değişiklikten sonra apt-get update komutunu çalıştırmayı unutmuşsunuz demektir.
 • Eğer hata aşağıdakine benzer ise:
  E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13 Permission denied)
  E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
  
  apt-get'in source dışında bir yöntemini normal kullanıcı haklarıyla kullanmaya çalışıyorsunuzdur.
  Benzer bir hatayı, aynı anda birden fazla apt-get programını çalıştırmanız durumunda ya da dpkg programı işlem yaparken APT kullanmaya çalışmanız durumunda alabilirsiniz. Aynı anda kullanılabilecek tek yöntem source'tır.
 • Eğer kurulum işleminiz herhangi bir nedenle yarıda kesilmiş ve ardından hiç bir paketi kurma ve kaldırma işlemi yapamaz duruma gelmişseniz, aşağıdaki komutlarla APT'nin gerekli düzeltmeleri yapmasını sağlayabilirsiniz:
  # apt-get -f install
  # dpkg --configure -a
  
  Ve tekrar deneyin. Bazen yukarıdaki komutlardan ikincisini birden fazla defa tekrarlamanız gerekebilir. unstable dağıtımı kullanmaya başlayacak olan kullanıcıların öğrenmesi gereken ilk ders budur.
 • Eğer apt-get update kullanımı sırasında "E: Dynamic MMap ran out of room" şeklinde bir hata ile karşılaşırsanız /etc/apt/apt.conf dosyasına şu satırı ekleyin:
  APT::Cache-Limit 10000000;
  
Nereden yardım bulabilirim?
Debian paket yönetim sistemi hakkındaki ayrıntılı belgeleri inceleyebilirsiniz. Programların --help ve kılavuz (man) sayfaları da oldukça yararlı bilgiler içerir. Ayrıca /usr/share/doc dizini altındaki her programa ait belgeleri inceleyebilirsiniz, APT için bu dizin /usr/share/doc/apt'dir.
Eğer aradığınız sorunun cevabını bu belgelerde de bulamazsanız cevabı Debian eposta listelerinde aramalısınız. Debian listeleri hakkında ayrıntılı bilgilere http://www.debian.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Belirttiğimiz listeler Debian kullanıcıları içindir, diğer dağıtımları kullananlar, dağıtımlarının eposta listelerinde kendilerine uygun cevapları bulabilirler.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kaynak paketlerle çalışma Başlangıç Hangi Linux dağıtımları APT destekliyor?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası