PHP Eklentileri
Önceki Apache Derleme NASIL Sonraki
PHP Eklentileri
PHP için mevcut php.ini'nize eklenebilecek birçok farklı eklenti vardır.
APC (Alternatif PHP Önbelleği)
APC nedir?
APC, alternatif PHP önbelleğidir. PHP betiklerini derlemek ve önbelleklemek için özgür, açık ve sağlam bir çalışma ortamı sağlamak adına tasarlandı. APC, yükü ağır olan sitelerde betiklerin çözümlenmesi ve derlenmesinden neredeyse tamamen kurtularak derlenmiş bir durumda önbelleklenmesi için imkan sunarak PHP'nin başarımının arttırılmasını sağlayacak bir yol olarak düşünüldü. Bu işlevselliği sağlayan ticari ürünler var; ama onlar ne açık-kaynaklı ne de ücretsiz. Amacımız daha fazla esnekliğe izin verecek bir gerçekleştirim sağlayarak oyun alanını düzleştirmekti ve şu an evrensel erişilebilirlik. Biz, ayrıca önbelleğin kendi işlerinde ve PHP'ninkilerde görünebilirlik sağlamasını istedik, dolayısıyla önbellek hata tespiti ve bakımını sağlayan iç hata tespit araçlarını tedarik etmek için zaman harcandı. Böylece APC ortaya çıktı. PHP'nin yeni sürümüyle kolayca büyüyebilen bir ürün geliştirmeye giriştiğimizde onu hem PHP içine derlenebilecek hem de modül olarak bir parça gibi sonradan eklenebilecek bir zend eklentisi olarak yazdık. PHP ile olduğu gibi, ticari ve ticari olmayan kullanım için tamamen ücretsiz olarak mevcut, PHP'nin kendisi gibi aynı şartlar altında. APC PHP 4.0.3, 4.0.3pl1 ve 4.0.4 altında denendi. Şu an Linux ve FreeBSD altında derlenebiliyor. Diğer işletim sistemlerine/PHP sürümlerine olan uyarlamalar için yamalar kabul edilmektedir.
    -- www.apc.communityconnect.com/
Yazar APC ile bazı başarım testleri yaptı ve o gerçek bir sürprizdi. Bir döngüde MySQL sorguları (toplam 10 sorgu) olan bir PHP-web sayfası % 50 daha hızlıydı.
Uyarı
Eğer sistemde PHP kodlayan başka kullanıcılar varsa APC ile rahat etmemiş olabilirler; çünkü önbelleği sıfırlamadığınız veya Apache'yi tekrar başlatmadığınız müddetçe değişikliklerin tümü yok sayılır. Diğer yönden, her çalıştırma öncesi hız harcamasına neden olmadan APC, PHP betiklerinizi daha yeni bir sürüm için kontrol eder.
Kaynak paketini indirin
Derleme ve Kurulum
$ cd /usr/local

$ tar -xvzf apc-cvs.tar.gz

$ cd apc

$ ./configure --enable-apc --with-php-config=/usr/local/bin/php-config

$ make
# make install

# cp modules/php_apc.so /usr/local/lib/php/extensions

# echo 'zend_extension="/usr/local/lib/php/extensions/php_apc.so"' \
>> /usr/local/lib/php.ini
# echo "apc.mode = shm" >> /usr/local/lib/php.ini
Restart your Apache-Webserver. Try it out, create a php-file with the following content:
Örnek 1.7. apctest.php
<?php
apcinfo();
?>
Zend-Optimizer (APC Önbelleği ile birlikte KULLANMAYIN!)
Zend-optimizer nedir?
Zend Optimizer Zend Motorunda bulunan standart Zend çalışma-zamanı derleyicisi tarafından üretilen ara kod üzerinden gider ve daha hızlı çalıştırma için iyileme yapar.
    -- www.zend.com
Zend-Optimizer kapalı kaynak kodlu bir serbest yazılım ürünüdür. APC denemesi için kullanılan aynı deneme kodunda, APC'siz PHP'de % 5 civarında hız azalması vardı.
Kendi kodunuzda bazı gelişmelerin olup olmadığını görmek için kendi denemenizi kendiniz yapmalısınız, Zend-Optimizer'ı APC ile birlikte KULLANMADIĞINIZDAN emin olun, aksi halde bütün kurulumunuz çalışmayacaktır.
İkili kodu indirin
zend.com'da kayıt olun
zend.com'da indirme-sayfasına erişmek için kayıt olmalısınız.
Kurulum
Derlenecek bir şey yok, bu ürün kapalı kaynak kodlu ve farklı platformlar için sadece ikili kodda mevcut. Dosya adı platforma göre çeşitlilik gösterir, örnek IA32 üzerinde Linux için.
$ cd /usr/local

$ tar -xvzf ZendOptimizer-2.1.0-Linux_glibc21-i386.tar.gz

$ cd ZendOptimizer-2.1.0-Linux_glibc21-i386

# ./install.sh
Kurulum betiğinde açıklamalar mevcut, eğer Apache ve PHP'yi bu belgede tanımlandığı gibi derlediyseniz yol (path) isimleri hakkındaki tüm sorular için ENTER'a basabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
mod_php Ön Gereksinimleri Başlangıç Jakarta Tomcat
Bir Linux Kitaplığı Sayfası