Giriş
Önceki Apache Derleme NASIL Sonraki
Giriş
Katkıda Bulunanlar ve İrtibat
İlk olarak bu belgenin daha iyi hazırlanmasını mümkün kılan soru ve önerilerini gönderen tüm herkese teşekkür ederim. Bu, bana, bilgiyi paylaşmanın doğru yol olduğunu gösteriyor. Bana önerilerinizi göndermek için adresine e-posta atmanız yeterli.
Bu belgeyi yazma nedenim
Denedigim tüm Linux dağıtımları Apache'nin sıradan varsayılan kurulumuna sahipti. Buna ek olarak, yaygın dağıtımların hepsi Apache'nin güncel sürümlerine sahip değil.
Çoğu ticari Unix ürünleri Apache kurulumsuz dağıtılıyor veya acayip bir kurulum kullanıyor.
Farklı Unix'ler üzerine birçok özelleştirilmiş web sunucusu kurduğumdan bir metin belgesi yazdım ve websiteme koydum, bu sayede iş yerinden de erişebiliyorum. Sonraları, bir arkadaş adresi bir haberleşme listesine atmış ve ilk sorular gelmeye başladı.Bundan dolayı sayfaya daha fazla bilgi koymaya karar verdim.
Birçok kişi belgeyi SGML'de yazılmış »resmi« NASIL olarak talep edince, ben de hazırlamaya karar verdim.
Bu belgenin amacı
Aşağıda tanımlanan öğelerin hepsini derlemek kimsenin ezberleyemeyeceği birçok yapılandırma seçeneğine gereksinim duyar. Bu belgenin Apache ve beraberindekileri derlemek için kopyala-yapıştıra hazır bir metin olması amaçlanmıştır.
Ayrıca, insanlar kendi kendilerine herhangi bir Linux dağıtıcısından bağımsız olarak tüm özellikleriyle Apache web sunucusunun nasıl kurulacağını öğrenmeliler.
Bu belgenin sizin için ne yapmaz
Bu sadece bir Belgedir, sizin için işi yapan bir betik değildir. Tüm adımları kendinize göre uyarlamalısınız.
Platformlar
Belgenin aslı, tüm başlıca Unix platformları içindi. Ama artık NASIL'lar herbir platform için ayrıldı. Aynı belgenin şu platformlar için uyarlanmış hallerini bulabilirsiniz:
  • Linux (Bu Belge)
  • IBM AIX 4.3 ve 5.1L
  • Sun Solaris 6/7/8
  • Hewlett-Packard HP-UX 11
  • {Free|Net|Open}-BSD
IBM S/390 (zSeries) üzerinde Linux çalıştıran kullanıcılar için Önemli Not: PostgreSQL ve Jserv bu sistem üzerinde derlenmeyecek. NASIL'da bahsedilen diğer tüm programlar ve modüller kusursuz çalışıyor.
Diğer Unix platformları: Unix platformunuzda bana bir misafir-hesap oluşturabilirsiniz, bu sayede farklara bakabilirim.
Windows-Kullanıcıları: Üzgünüm, kalp krizi için daha çok gencim, Makinenizi »gerçek« bir işletim sistemine güncellemeniz gerekecek. ;-)
Telif Hakkı Bilgisi
Bu belgenin ingilizce orjinalinin telif hakkı © 2000, 2001, 2002, 2003 Luc de Louw'a, türkçe çevirisinin telif hakkı © 2005 Davut Akçiçek ve Olcay Kabal'a aittir ve aşağıda belirtilen Linux Belgelendirme Projesi lisansı koşulları altında dağıtılabilir.
Aksi belirtilmedikçe Linux NASIL belgelerinin telif hakları yazarlarına aittir. Linux NASIL belgelerinin tamamı veya bir kısmı, fiziksel veya elektronik herhangi bir ortamda tüm kopyalar üzerinde bu telif hakkı uyarısı bulunduğu müddetçe çoğaltılabilir veya dağıtılabilir. Ticari dağıtıma izin verilir ve teşvik edilir; bununla birlikte yazar, bu tür dağıtımlardan haberdar edilmelidir.
Herhangi bir Linux NASIL belgesiyle ilişkili bütün dönüşümler, türemiş işler veya toplu işler bu telif hakkı uyarısı ile sunulmalıdır. Yoksa, bu NASIL'dan türemiş bir iş oluşturamazsınız ve onun dağıtımı üzerine ek kısıtlamalar ilave edemezsiniz. Bu kuralların istisnaları belirli durumlar altında kabul görebilir; aşağıda verilen adresten Linux NASIL koordinatörü ile iletişim kurabilirsiniz.
Kısacası, bu bilginin mümkün olduğu kadar çok kanaldan yayılarak gelişmesini istiyoruz. Bununla birlikte NASIL belgeleri üzerindeki telif hakkını yitirmemek arzusundayız ve NASIL'ların tekrar dağıtılması ile ilgili herhangi bir plandan haberdar olmak istiyoruz.
Eğer herhangi bir sorunuz varsa lütfen iletiniz:
Feragatname
Bu belgenin içeriği için sorumluluk kabul edilmez. Kavramları, örnekleri ve diğer içeriği zarar olasılığını göze alıyor iseniz kullanınız. Bu, belgenin yeni bir düzenlemesi olduğu için hatalar veya yanlışlıklar olabilir ki bunlar sisteminize zarar.verebilir. Uyarıyı dikkate alınız, yazar(lar) ve dağıtıcılar bunun için herhangi bir sorumluluk altında değildir.
Bütün telif hakları aksi özel olarak belirtilmedikçe sahiplerine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticarî isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Ana kurulumdan önce ve düzenli aralıklarla sistemin yedeğini almanız şiddetle tavsiye edilir.
Yeni Sürümler
Bu 15. Düzenleme.
Bu belgenin yeni düzenlemeleri http://freshmeat.net/projects/apache-compile-howto/?topic_id=905 adresinde duyurulacak.
Bu belgenin en son sürümü http://www.delouw.ch/linux adresinde bulunmaktadır.
Teşekkür
'daki bütün güzel insanlara NASIL'ları yazarken beni destekledikleri için teşekkür ederim.
Geribesleme
Bu belge için geri beslemeler gelmeli. Sizlerin desteği ve katkıları olmaksızın bu belge var olamaz. Lütfen eklemelerinizi, yorumlarınızı ve eleştirilerinizi aşağıdaki adrese gönderiniz: .
Çeviriler
Şu an aşağıdaki dillerde çeviriler mevcut:
Yazar Hakkında
Luc (İngilizcede Luke) 29 yaşında, 20 yıldır bilgisayarlarla ilgileniyor. Şu an Kloten (Zürih), İsviçre'de bir BT şirketinde Unix sistem mühendisi olarak çalışıyor. Uzmanlık alanı, yeni sistemlerin Linux (ve diğer Un*x'ler) üzerinde çalışabilir türevlerini geliştirmek. Tüm yaygın Un*x platformlarında "imkansız" gibi görünen bütün işler onun masasında biter. (garip ama o bunu seviyor!)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Apache Derleme NASIL Başlangıç Ön Gereksinimler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası