Yerel İsim Alanı Kavramları
Önceki Yerel İsim Alanı Sonraki
Yerel İsim Alanı Kavramları
Yerel isim alanında soket adresleri dosya isimleridir. Soket adresi olarak istediğiniz herhangi bir dosya ismini verebilirsiniz, fakat onu içeren dizine yazma hakkı vermeniz gereklidir. Bu dosyalar zaten genellikle /tmp dizini içine konulur.
Yerel isim alanının tuhaf bir özelliği de ismin sadece bağlantı açılırken kullanılmasıdır; bir kere adres açıldıktan sonra anlamı yoktur ve bulunmasa da olur.
Diğer bir tuhaflık ise böyle bir sokete, diğer makine soketin ismini içeren dosya sistemini paylaşsa da bağlanılamamasıdır. Soketi dizin listesinde görebilirsiniz ancak bağlanamazsınız. Bazı yazılımlar bunun avantajını kullanırlar, örneğin istemciye kendi süreç kimliğini (PID) sorar ve farklı istemcileri ayırt etmek için süreç kimliğini kullanır. Fakat, biz size tasarladığınız protokollerde bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmeyiz, belki bir gün aynı dosya sistemini kullanan diğer makinelerden de bağlantılara izin verilebilir. Bunun yerine, her yeni istemciye onu belirleyici bir numara gönderebilirsiniz.
Yerel isim alanındaki soketi kapattıktan sonra, dosya ismini silmeniz gerekir. unlink veya remove'u bunun için kullanınız. Bilgi için Dosyaların Silinmesi bölümüne bakınız.
Yerel isim alanı herhangi bir iletişim tarzı için sadece bir protokolü destekler; bunun protokol numarası 0'dır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yerel İsim Alanı Başlangıç Yerel İsim Alanı ile İlgili Ayrıntılar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası