Son söz ve Yardım Çağrısı
Önceki Beej'in Ağ Programlama Kılavuzu Sonraki
Son söz ve Yardım Çağrısı
Evet hepsi bu kadar. Umuyorum ki burada verilen bilgilerin en azından bir bölümü sizin için geçerlidir ve çok büyük hatalar yapmamışımdır. Aslında, eminim hata yapmışımdır.
Bunu bir uyarı kabul edin! Eğer bazı şeyleri net olarak aktaramayıp ya da tam olarak sizin sisteminize bire bir uyan örnekler veremeyip sizi üzdüysem özür dilerim ama bu yüzden beni suçlayamazsınız. Yani hukuki olarak bu belgedeki sözlerimin arkasında durduğum falan yok, çok ciddiyim. Yani bütün burada yazılanlar, tamamı, her bir sözcük, yanlış olabilir!
Fakat muhtemelen o kadar da yanlış değiller. Yani her şey bir yana şu ağ programlama mevzusu üzerine epey bir emek harcadığımı söyleyebilirim. Ofiste pek çok TCP/IP uygulaması geliştirdim, çok oyunculu oyun motorları yazdım, vs. Ancak gene de bir soket programlama tanrısı sayılmam. Sıradan bir adam olduğum bile söylenebilir.
Bu arada eğer yapıcı (ya da yıkıcı) herhangi bir eleştirisi olan varsa lütfen şu adrese e-mail göndersin ki ben de gerekeni yapayım: .
Bütün bunları neden yaptığımı merak ediyor musunuz? Hepsini para için yaptım. Ha ha! Hayır, hayır yani asıl sebep şu: pek çok kişi bana soket programlama ile ilgili bir sürü soru sorup duruyordu ve ben de onlara tüm cevapları tek bir belgede toplamayı düşündüğümü söylediğimde bana "Harika!" diyorlardı. Ayrıca zorluklarla elde edilmiş bu bilgi başkaları ile paylaşılmazsa bence heba olur. Internet bunun için en uygun araç gibi görünüyor. Herkesi benzer şekilde bilgi paylaşımına davet ediyorum.
Bu kadar laf salatası yeter -- şimdi biraz program yazmalıyı(m|z)! ;-)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Sıkça Sorulan Sorular Başlangıç  HTML ile Web Tasarımına ve PHP-MySQL ile Web Programcılığına Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası