Satır Düzenlemeye Giriş
Önceki VIII. Oylum - Komut Satırının Düzenlenmesi Sonraki
Satır Düzenlemeye Giriş
Tuşlarla ilgili olarak kullanılan nitelemeler aşağıda açıklanmıştır.
C-k gördüğünüz yerde bu dizgeyi `Kontrol-K' olarak okuyacaksınız ve Ctrl tuşu basılıyken k tuşuna da basmanız gerektiğini anlayacaksınız.
M-k gördüğünüz yerde ise bu dizgeyi `Meta-K' olarak okuyacaksınız ve boşluk tuşunun solunda bulunan Alt tuşu basılı iken k tuşuna da basmanız gerektiğini anlayacaksınız.
Boşluk tuşunun solundaki Alt tuşu `Meta' tuşu olarak da bilinir. Boşluk tuşunun sağındaki AltGr tuşu ise bazı klavyelerde Meta tuşu olabildiği gibi Türk klavyelerinde olduğu gibi tuşlara atanan ek karakterler için de kullanılır. Bu bakımdan Meta tuşu denilince soldaki Alt tuşundan bahsedildiğini anlayacağız.
Bazı klavyelerde bu iki tuş bulunmayabilir ya da onlara farklı görevler atanmış olabilir. Bu gibi durumlar için başvulurulabilecek bir tuş daha vardır: Esc tuşu. Yalnız Esc tuşu Alt tuşu gibi kullanılmaz. M-k için Esc tuşuna bir kere basıp bıraktıktan sonra k tuşuna basmalısınız. Her iki işleme k tuşunun ötelenmesi de denir (metafying).
M-C-k gördüğünüz yerde bu dizgeyi `Meta-Kontrol-k' olarak okuyacaksınız ve Alt ile Ctrl tuşlarına basılı iken k tuşuna da basmanız gerektiğini anlayacaksınız. Bu işleme C-k ötelemesi de denir.
Bunlara ek olarak bazı tuşların kendi isimleri kullanılmıştır. Özellikle DEL (silme tuşu), ESC (öteleme tuşu), LFD, SPC (boşluk tuşu), RET (return veya enter tuşu) ve TAB (sekme tuşu) tuşları ilerleyen bölümlerde ve init dosyasında (Readline İlklendirme Dosyası bölümüne bakınız) bu isimlerle geçer. Klavyenizde LFD tuşu yoksa C-j tuşlayarak bu tuşun işlevselliğine erişebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
VIII. Oylum - Komut Satırının Düzenlenmesi Başlangıç Readline Etkileşimi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası