Zorin OS

Geliştirici Zorin Group
Yazılmış C, C++, Python, D
İşletim Sistemi Ailesi Linux
Çalışma Durumu Güncel
Kaynak Modeli Açık Kaynak, Bazı Sahipli Sürücüler
İlk Sürüm 2009
En Son Sürüm OS 15
Pazarlama Hedefi Kişisel Bilgisayarlar
Uygun LoCos Tarafından 50’den Fazla Dilde
Güncelleme Yöntemi Software Updater
Paket Yöneticisi APT, dpkg, Snappy, flatpak
Platformlar x86_64, i686
Çekirdek Tipi Monolitik
Kullanıcı Alanı GNU
Varsayılan Kullanıcı Arayüzü GNOME
Lisans Özgür Yazılım Lisansları (Çoğunlukla GPL)
Resmî İnternet Sitesi https://zorinos.com/

Zorin OS, Ubuntu tabanlı bir kişisel bilgisayar işletim sistemidir. Linux tabanlı bilgisayar sistemlerinde yeni kullanıcılar için tasarlanmış bir işletim sistemi olarak pazarlanmaktadır. İşletim sisteminin yerleşik özelliklerinden biri, kullanıcıların Microsoft Windows veya Mac OS X’inkine benzeyecek arayüzü değiştirmelerini sağlar. Ayrıca kullanıcıların Windows yazılımını geçiş ve oyun kolaylığı için çalıştırmalarına izin veren Wine ve PlayOnLinux ile birlikte gelir. Zorin OS ‘yaratıcıları işletim sisteminin farklı versiyonlarını dağıtır; versiyonların üçü “Ultimate”, “Education” ve “Business” sürümü satın alınmak üzere.

Mevcut sürümleri Zorin OS 15 Ultimate ve Zorin OS 15 Core’dir. Yeni sürümler Debian tabanlı Linux çekirdeği ve GNOME arayüzünü kullanmaya devam ediyor.

Özellikler

Zorin OS, grafiksel yükleyici ile birlikte tamamen grafikseldir. Zorin OS; stabilite ve güvenlik için ana Ubuntu sisteminin uzun vadeli sürümlerini takip ediyor.

Zorin OS; kendi depolarıyla ve tarihsel olarak da Ubuntu’nun depolarıyla birlikte gelir.

Ubuntu İle İlişkisi

Zorin OS, Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Dağıtım; kullanıcı dostu olmayı ve Ubuntu’nun kendi tabanıyla tamamen uyumlu olmayı hedeflemektedir.

Tarihçe

Zorin OS başlangıçta 1 Temmuz 2009’da yayımlandı. 12.x serisi; kullanıcıların 12.4’ten sonra temiz bir kurulum yapmasını gerektiren Zorin OS’nin son sürümüydü, o zamandan beri sistem güncelleme yöneticisi aracılığıyla normal şekilde yükseltme yapabiliyordunuz.

Versiyon Tarihçesi

GNOME ve LXDE şu anda resmî masaüstü ortamlarıdır çünkü LXDE esas olarak Lite Editions için kullanılır. Diğer masaüstü ortamları, Ubuntu tabanlı olması nedeniyle depolara yüklenebilir.

Güvenlik

Zorin OS, Ubuntu muadili gibi varsayılan olarak etkin olmasa da Uncomplicated Firewall ile birlikte varsayılan olarak gelir.

Resepsiyon

Zorin OS; sezgisel ve tanıdık düzenleri, fonksiyonelliği ve kurulum süreci için övgüyle karşılandı.

References