Vecibe yazılımı (ayrıca hayır yazılımı, yardım yazılımı veya hayırlı yazılım olarak da bilinir), bir yardım kuruluşuna yarar sağlayacak şekilde lisanslanan bir yazılımdır. Bazı araç gereçler ücretsiz olarak dağıtılır ve yazar, bazı ödemelerin aday bir hayır kurumuna veya kullanıcının tercih ettiği bir yardım kuruluşuna yapılmasını önerir. Ticari araç gereçleri ise dağıtım ücretinin üstündeki yardım amaçlı bir vergi tutarı içermektedir. Aynı zamanda bir çeşit takas, hatta yabancılara kibar davranma sözü olabilir.

Vecibe yazılımı (careware) kavramı ve terimin ilk bilinen kullanımı, 1988’de Al Stevens’in C Programming Column’daki Dr. Dobb’s Journal’da yayımlandı. Stevens bir kullanıcı arayüzü kütüphanesi geliştiriyor ve kaynak kodu aylık taksitler hâlinde yayımlıyordu. Kodu okuyuculara dağıtmak için Stevens, kendisine boş bir disketi olan adresli bir damgalı posta ile gönderilen ilan göndermelerini önerdi. Kodu diskete kopyaladı ve geri verdi. Ayrıca takdirlerini ifade etmek için Florida’nın Brevard County kentindeki yerel gıda bankasına bağışta bulunacakları bir dolar içerdiklerini belirtti. Stevens bu dağıtım yöntemine “careware (vecibe yazılımı)” adını verdi.

Paul Lutus’un araç fikri, parasal bir değişim içermiyor - bunun yerine kullanıcının “bir süre şikâyet etmeyi bırakması ve dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmesi” talebini içeriyor.

Örneğin; vim metin editörü özgür bir yazılımdır ancak Uganda’da AIDS mağdurlarına yardım etmek için kullanıcıların ICCF Holland’a bağışta bulunmaları için yazarı Bram Moolenaar’dan bir istek içerir. Vim’in hayır yazılımı lisansı Richard Stallman tarafından GPL uyumlu olarak ilan edildi. Mevcut başka bir örnek de Microsoft Windows / Linux / Mac OS X için bir dosya arşivleyicisi olan MJ’nin CD Archiver’idir. Önerilen hayır kurumu, Çin’in Project Hope için ABD’de kayıtlı bir hayır kurumu olan NACEF’tir.

Vecibe yazılımının yakın bir varyasyonu, vecibe yazılımından daha katı bir tanımı olan bağış yazılımıdır.

Örnekler

Ticari Olmayan Örnekler

  • Concentration
  • FireFTP
  • KiXtart
  • Peazip
  • Vim (metin editörü)
  • Windows Live Messenger (“i’m” initiative yoluyla)

Ticari

  • Product Red

References

This work, “Vecibe Yazılımı”, is a derivative of “Careware” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Vecibe Yazılımı” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.