Blog’un Amacı Nedir?

Blog’un amacı insanları özgür yazılım ve açık kaynak gibi konular hakkında doğru bir şekilde bilgilendirmektir. Ne yazık ki birçok kişi özgür yazılım ile açık kaynağın aynı olduğunu düşünüyor. Biz burada kendimizi özgür yazılıma yakın olarak görsek de tarafsızlığı esas almaya çalışıyoruz.

FLOSS Ne Demek?

Aslında “FLOSS” kısaltmasının daha yaygın kullanılanının “FOSS” olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki “FOSS” kısaltmasının yaygın kullanılması onun doğru olduğunu göstermiyor. Biz birçok özgür yazılım savunucusu gibi “FOSS” kısaltmasının özgür yazılım savunucularına haksızlık olduğunu düşünmekteyiz.

“FOSS” kısaltması, “free and open-source software” anlamına gelirken “FLOSS” kısaltması “free/libre open source software” anlamına gelmektedir. Biz Fransızca veya İspanyolca bilmiyoruz ancak bildiğimiz kadarıyla “libre” sözcüğü, “özgür” anlamına geliyor.

“free” sözcüğünün de “özgür” anlamına geldiğini söylemek herhâlde pek de yanlış olmaz ancak “free” sözcüğünün tek anlamı “özgür” değildir. Sorun özgür yazılımın felsefesinin anlaşılmamasına neden olmaktadır. Bu yüzden “FOSS” kısaltmasını kullanmak, özgür yazılım savunucularına haksızlıktır.

Neden Özgür Yazılımı Severken Açık Kaynağı Pek Sevmiyorsunuz?

Açık kaynak, bazı özgür yazılım savunucularının belirttiği üzere pek etik değerleri savunmadı. Özgür yazılım kullanıcıların özgürlüğünü savundu ve hâlen de savunmaya devam ediyor. Buna Linux çekirdeğinden örnek verebiliriz.

Bildiğimiz Örnekler:

  • 1996 yılında Linux çekirdeğine özgür olmayan yazılımlar -sanırım opsiyonel- eklendi. Şu anda birçok GNU/Linux dağıtımı özgür olmayan yazılım içermektedir. Bunun üzerinden belli bir zaman geçmesinden sonra Linux-libre çekirdeği oluşturuldu. Bu sayede kullanıcılar, Linux çekirdeğinin tamamıyla özgür versiyonunu kullanabileceklerdi. Linux-libre çekirdeği şu anda çok az denebilecek dağıtımla birlikte gelmekte. GNU Projesi’nin sitesi bunun listesini tutmaya çalışıyor: https://www.gnu.org/distros/free-distros.html
  • Tivoizasyonun da basit bir anlatım tarzıyla kullanıcının özgürlüğünü elinden aldığını söyleyebiliriz. Bildiğimiz kadarıyla tivoizasyon, belirli bir donanımda değiştirilmiş sürümlerin çalışmasının önlenmesine deniyor. Bunun her ne kadar GPLv2’ye uygun olduğu düşünülse de genel olarak özgür yazılım savunucularının istemediği bir şey olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden GPLv3 için hazırlıklara başlandı ve lisans oluşturuldu. Linux’un geliştiricisi lisansı anlaşılan pek sevmedi ve GPLv2’de kalmaya karar verdi. Ayrıca bildiğimiz kadarıyla FSF (Free Software Foundation [Özgür Yazılım Vakfı]), özgürlüğe saygılı bilgisayar donanımlarının listesini tutmaya çalışıyor: https://www.fsf.org/resources/hw/endorsement/respects-your-freedom

Özgür Yazılım Savunucularının Hiç Hatası Olduğunu Düşünmüyor musunuz?

Elbette düşünüyoruz ancak bunları burada açıklamanın pek doğru olmadığı kanaatindeyiz.

Birçok Kişi İşletim Sistemi Hakkında “Linux” Olarak Bahsederken Siz Neden “GNU/Linux” Olarak Bahsediyorsunuz?

GNU bileşenlerini ve Linux çekirdeğini içeren işletim sistemi veya dağıtımdan bahsederken “GNU/Linux” olarak bahsetmenin en doğrusu olduğunu düşünüyoruz. Yukarıda Linux çekirdeğinden bazı örnekler verdik. Özgür yazılım savunucularının -buna GNU Projesi’ni de dâhil edebiliriz- kullanıcıların özgürlüğünü savunduğunu belirttik. Bunlara ek olarak çoğu kişi GNU’yu bilmezken Linux’u bilmektedir. Kullanıcıların özgürlüğünü tam benimsemeyen Linux geliştiricilerinin oluşturduğu “Linux” bilinirken kullanıcıların özgürlüğü benimseyen GNU geliştiricilerinin oluşturduğu “GNU yazılımları”nın bilinmemesi veya farkında olunmaması acı vericidir. Bu nedenlerle Linux’un yanında GNU’dan da bahsedilmesi; kullanıcıların, kullanıcıların özgürlüğü savunan “GNU” hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak ve onlara güç verecektir.

Neden İçeriklerinizde Genel Olarak CC BY-SA Lisansı’nı Tercih Ediyorsunuz?

Bunun kullanıcıların özgürlüğünü korumada daha iyi olduğu düşüncesindeyiz.

Bu sayfa daha sonra duruma göre güncellenebilir. Bu yazıyı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz.