Robert “Rob” C. Pike (1956 doğumlu) Kanadalı bir programcı ve yazar. En iyi Go programlama dili ve Unix ekibinin bir üyesi olduğu Bell Labs’daki çalışmaları ile tanınır ve Bell Labs ve Inferno işletim sistemlerinden ve ayrıca Limbo programlama dilinden Plan 9’un oluşturulmasında yer aldı.

Ayrıca Unix için Blit grafik terminalini birlikte geliştirdi; ondan önce 1981 yılında Unix için ilk pencere sistemini yazdı. Pike; AT&T’nin 4.555.775 sayılı ABD patentinde ya da X grafik sistemi protokolünün bir parçası olan ve ilk yazılım patentlerinden biri olan “destek deposu patenti” olarak adlandırılan tek mucit.

Yıllar boyunca Pike birçok metin düzenleyicisi yazmıştır: sam ve acme en bilinenleri ve hâlen aktif kullanımda ve geliştirilmekte.

Pike; Brian Kernighan ile birlikte Practice of Programming ve The Unix Programming Environment‘in ortak yazarıdır. Ken Thompson ile birlikte UTF-8’in yaratıcısı. Pike ayrıca e-posta yazarlarının yüzlerini görüntülemek için vismon programı gibi daha küçük sistemler geliştirdi.

Pike ayrıca bir gece komedi ikilisi Penn & Teller’in teknik asistanı olarak Late Night with David Letterman‘da göründü.

Pike Google için çalışıyor, burada Go ve Sawzall programlama dillerinin oluşturulmasında rol oynuyor.

Pike; yazar ve illüstratör Renée French ile evlidir: Çift ABD’de ve Avustralya’da yaşıyor.

References

Rob Pike” by Wikiwand, used under CC BY-SA / Translated from original